Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋକିବାକୁ ପୁଣି ଫେରିପାରେ ସାରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ! ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହିଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ

7/12/2021 at 9:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୧୨: କରୋନା ଭାଇରସର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍, ପୁଣି ଥରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଗଭିର ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଗତି ପୂର୍ବ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦ୍ରୁତଗାମୀରେ ବଢୁଥିବା ଭାଇରସ୍ ବେଗରେ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ? ଏନେଇ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେଇ ବିଚାର ବିମର୍ଷ ବି ଚାଲିଛି । ସଂକ୍ରମଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ଲାହରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଦେବ । ଏହାର ଉଦାହରଣ, ଟିକାକରଣ ନ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ଟିକାକୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ନିରାପଦ । କିନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ଉଭୟ ଡୋଜ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି, ଯଥାଶୀଘ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ । ଦେଶରେ ତଥାପି ପ୍ରାୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୟସ୍କ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ଡୋଜ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ ଉପରେ ଡକ୍ଟର ଲେହରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଦେଶର ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ବେଶି ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିବାହ, ପାର୍ଟି ଏବଂ ବଜାରରେ ବଢୁଥିବା ଭିଡ଼ର ହେତୁ ପୁଣି ଥରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିନାଶ ଆଡକୁ ନେଇଯାଉଛି ।

ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଡକ୍ଟର ଦୀପକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ । ତେବେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଯେ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଲୋକେ ଅଧିକ ସତର୍କ ହେବା ଜରୁରୀ । କାରଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ୱନ ନକଲେ ଆଗକୁ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟାବହ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts