Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଓମିକ୍ରନ ଭୟରେ ଭାରତୀୟ ଧନୀ, ଚାଟାର୍ଡ ପ୍ଲେନରେ ବିଦେଶ ଯାଇ ନେଉଛନ୍ତି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍

7/12/2021 at 3:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୭/୧୨:   କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱବାସୀ ଚିନ୍ତାରେ । ଏହାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ଓ ଆଶଙ୍କା । ଧିରେଧିରେ କରୋନା ଏହି ନୂଆ ରୂପ କାୟା ମେଲାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭୂତାଣୁ ୩୦କୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ମାଡି ସାରିଲାଣି । ଏହାର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଧନୀ ବିଦେଶ ଯାଇ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବାକୁ ମନ ବଳାଇଲେଣି । ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ପରେ ସେମାନେ ବିଦେଶରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଜଣେ ଧନୀ ନିଜ ନାଁ ଗୋପନୀୟ ରଖି ବିଦେଶରେ ସପରିବାରଙ୍କୁ ଧରି ଟିକା ଲଗାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଆଉ କିଛି ଶିଳ୍ପପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ବାବଦରେ ସରକାର ଏବେସୁଦ୍ଧା କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ କମ୍ କରୁଛି । ଟିକାର ପ୍ରଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରୁଛି । ଉଦ୍ୟୋଗ ପରିଷଦ ସିଆଇଆଇର ହେଲଥ୍ କେୟାର କାଉନସେଲିଂର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମରେଶ ତ୍ରେହନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନେ ନିଜର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ନାହାଁନ୍ତି । ରୋଗପ୍ରତିରୋଧର ଶକ୍ତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ଆଉ କିଛି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫାଇଜର ଟିକା ନେବାକୁ ଧନୀମାନେ ଚାର୍ଟାର ବିମାନରେ ଦୁବାଇ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି । କୋଲକାତା ସ୍ଥିତ ମେଡିକା ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଲୋକ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ତୁରନ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ଏହା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଟିକାର ପ୍ରଭାର ଶରୀରରେ ୬ ମାସ ଯାଏଁ ରହିଥାଏ । ପରେ ଏହା ଧିରେଧିରେ ହ୍ରାସ ପାଏ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟିକା ନେବା ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଯାହା ବହୁତ କମ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଆଉ କିଛି ଜଣଙ୍କ ଶୂନ୍ୟକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା । ତେଣୁ ଅନେକ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ବିଦେଶରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ନେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts