Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା ୬ ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳି ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ , ସାମାନ୍ୟ ଅବହେଳା ସାଜିପାରେ ଘାତକ

29/11/2021 at 10:41 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୯/୧୧: କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ପ୍ରକାର B.1.1.529 (ଓମିକ୍ରନ୍) ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କଲାଣି । WHO ଏହି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ “ଭାରିଆଣ୍ଚି ଅଫ୍ କର୍ସନ” ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପରି ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାର ଉପରେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପିର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ ।

ଏହି ପ୍ରକାରର ଶକ୍ତି ଏବଂ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ନୂତନ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାଥମିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହା ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ୬ ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଡେଲଟା ହେଉଛି ସମାନ ପ୍ରକାର ଯାହା କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଭାରତରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଇମ୍ୟନିଟି ସିଷ୍ଟମକୁ ଚକମା ଦେଇପାରେ । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ପୂର୍ବ ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ କିମ୍ବା ପ୍ରାକୃତିକ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିରୋଧକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ନିରପେକ୍ଷ କରିପାରେ । ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପିର ପ୍ରଭାବ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ମାରିଦିଏ ।

ଏହି ଚିକିତ୍ସାର ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାର ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିନଥିବାବେଳେ କୋଭିଡ-19 ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ଏକ ଚମତ୍କାର ଚିକିତ୍ସା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ପ୍ରକାର ପରେ, ଓମିକ୍ରନ୍ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରକାର ଯାହା ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ ।

   Related Posts