Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସାବଧାନ! ଏହି ଚାର୍ଜିଂ କେବୁଲରୁ ବି ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ ହ୍ୟାକ୍

15/08/2019 at 2:49 PM

ଆଜିକାଲି ଚାର୍ଜିଂରେ ହେଉଥିବା ମୋବାଇଲ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛ।  ମୋବାଇଲ ଚାର୍ଜରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଚାର୍ଜିଂ କେବୁଲ କେବୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଇଫୋନ୍‌, ମ୍ୟାକ୍‌,ଏଣ୍ଡ୍ରୋଏଡ୍‌ ଫୋନ୍‌ ହ୍ୟାକ୍‌ ହେବା ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଜାଣିନଥିବେ। ହେଲେ ଡାର୍ଜର କେବୁଲ ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ହ୍ୟାକର୍ସଙ୍କ ପାଖକୁ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଏହା ଶୁଣିଲେ ଆଚମ୍ବିତ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥାଟି ସତ।

ଗୋଟେ ଚାର୍ଜର ବା ଡାଟା କେବୁଲ ଦ୍ବାରା ହ୍ୟାକର୍ସମାନେ ଫୋନ୍‌ ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହ୍ୟାକ୍‌ କରନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେମାନେ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଧ୍ୟ ରିମୋଟକୁ ନେଇ କବ୍‌ଜା କରିପାରିବେ। ଏମ୍‌ଜି ନାମକ ଜଣେ ହ୍ୟାକର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,ସେ ଏମିତି ଏକ ଚାର୍ଜିଂ କେବୁଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସାଧାରଣ ଆଇଫୋନ୍‌ ଚାର୍ଜର ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏହି କେବୁଲରେ ଅନେକ କୋଡିଂ ଓ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟିଂ ରହିଛି। ଏହି କେବୁଲକୁଫୋନ୍‌ ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହ କନେକ୍ଟ କରିଲେ ହ୍ୟାକର୍ସ ସିଷ୍ଟମକୁ ରିମୋଟରେ ନେଇ ଡାଟା ହ୍ୟାକ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଆଖପାଖରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ୱାଇଫାଇ ବା ଡିଭାଇସ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି।

ଏମ୍‌ଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କେବୁଲକୁ ମୋଡିଫାଇ କରି ତିଆରି କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଓଏମଜି (OMG) ନାଁ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କେବୁଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ହ୍ୟାକର୍ସ ଅନ୍ୟ ସିଷ୍ଟମକୁ ଭାଇରସ ପଠାଇପାରନ୍ତି ଓ ଫୋନ୍‌ରେ ଥିବା ଡାଟା ହ୍ୟାକ୍‌ କରନ୍ତି। ହ୍ୟାକ୍‌ ହେବା ପରେ ଫୋନ୍‌କୁ କେବଳ ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଓ ୟୁଜର୍ସର ପାଇଁ ସବୁ ଡାଟା ଡିଲିଟ ହୋଇଯାଏ।

 

   Related Posts