Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହୋଟେଲ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ BMCର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଗାଅ ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୩ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୪୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୮୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କରୋନା ଟିକା ନେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି, ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌‌
  • ||
  • ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୨୨୩ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

୫୦ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା, ତାଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ବି ଜଣାଇପାରିଲେନି ପିତା ଫାରୁଖ

11/03/2020 at 3:27 PM

ଶ୍ରୀନଗର ୧୧।୩: ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ୫୦ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି। ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଓମାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ୫୦ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଫାରୁଖ ଅବୁଲ୍ଲା ଖୁବ୍ ନିକଟରେ ରହି ମଧ୍ୟ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇପାରି ନଥିବା ଓମାରଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀ ସାଫିଆ କହିଛନ୍ତି। 

କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ୧୧ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ନଥିଲା।  ଓମାରଙ୍କୁ ଫାରୁଖ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ସେ ଦେଶର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିଥିଲେ। ହେଲେ ସମୟ ସହ ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ବି ବଦଳିଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ତାରିଖରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଓମାର ଓ ଫାରୁଖଙ୍କ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ରାଜନୈତିକ ମୁଖିଆଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଓମାର ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି।

ଓମାର ଓ ପାରୁଖ କାଶ୍ମୀରର ଦୁଇ ଅଲଗା ଅଲଗା ଜେଲରେ ଏବେ ବନ୍ଦୀ ଅଛନ୍ତି। ଫାରୁଖଙ୍କ ଲାଗି ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଜେଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଓମାରଙ୍କୁ କିଛି ଦୂର ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗା ନଗର ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ୍‌ରେ ବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ପୁଅର ଜନ୍ମଦିନରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇପାରୁନଥିବାରୁ ଫାରୁଖ ବିଶାଦରେ ଥିଲେ ବୋଲି ସାଫିଆ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଫାରୁକ୍ ଫୋନରେ ଓମାରଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ହେଲେ ପରିବାର ଓମାରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଧୁମ ଧାମରେ ନ ହେଲେବି ପାଳନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଦିନ ପ୍ରାୟ ୪ଟା ବେଳକୁ ମା ମୋଇଲି, ଭଉଣୀ ସାଫିଆ, ତାହ୍କ ପୁଅ ଓ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ବାର୍ଥ ଡେ କେକ୍ ଓ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ନେଇ ଓମାରଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଥିଲାଗି ୬ ଜଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା। ସେଠାରେ ସେମାନେ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଥିବା ସାଫିଆ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଜନ୍ମଦିନରେ ଓମାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରରେ ଅନେକ ଶୁଭେଚ୍ଛା ବାର୍ତ୍ତା ମିଳିଛି। ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୀତି, ବଲିଉଡ୍ ଓ ଗଣମାଧ୍ୟରୁ  ବିପୁଳ ଶୁଭେଚ୍ଛା ମିଳିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts