Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୁଧବାର ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ଦିନକିଆ ସିରିଜ୍
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ହକି ତାରକା ବଲବୀର ସିଂହଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ , ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ

25/05/2020 at 8:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୫: ଭାରତୀୟ ହକିର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ତାରକା ବଲବୀର ସିଂହଙ୍କ ପରଲୋକ । ସେ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସ​‌ରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି । ମେ ୧୨ ତାରିଖ ଦିନ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ, ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ମୋଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଚାଲିଥିଲା । ଶେଷରେ ଆଜି ବଲବୀର ସିଂହଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବଲବୀର ଗତ ୧୨ ତାରିଖ ଦିନ ସକାଳେ ସମୟରେ ସେ ହୃଦ୍‌ଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ୧୩ ତାରିଖ ଦିନ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଗୁରୁତର ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ । ତା ପରଠାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ବିଶେଷ ସେଭଳି ଉନ୍ନତି ହୋଇ ନଥିଲେ ବି ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଅବସ୍ଥା ସେହିଭଳି ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା। ଶେଷର ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବଲବୀର । ଆଜି ସକାଳ ସୟରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେହିପରି ବଲବୀରଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ୯୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ନିଜ ହକି କ୍ୟାରିୟରରେ ୩ ଥର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଅଲିମ୍ପିକରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ବିରଳ ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ଫାଇନାଲରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ସର୍ବାଧିକ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ । ଯାହା ଏବେବି ଅତୁଟ ଅଛି । ୧୯୫୩ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ରେ ନେଦରଲାଣ୍ଡସ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ୬-୧ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲା । ଫାଇନାଲରେ ବଲବୀର ଏକାକୀ ୫ଟି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ଟିମ୍‌କୁ ବିଜୟୀ ହେବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲା । ସେହିପରି ୧୯୫୭ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ଭୂଷିତ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୭୫ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଜୟୀ ଦଳର ସେ ଥିଲେ ମ୍ୟାନେଜର । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭାରତୀୟ ହକି ଜଗତ ପାଇଁ ଏକ ଶୋକର ଛାୟା ।

   Related Posts