Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାର୍ଦ୍ଦିକ ୩୦ ବଲ୍‌ରୁ ୪୦ ରନର ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଅପରାଜିତ ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି। କିରଣ ପୋଲାର୍ଡ ୧୫ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ।
  • ||
  • ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଲା ଗାଡ଼ି, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||

ବିବାହରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଦ ଛୁଇଁ ପ୍ରଣାମ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଲେ ସ୍ୱାମୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…

22/11/2018 at 11:50 AM

ଉଦୟପୁର ୨୨/୧୧ : ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାରେ ବିବାହର ଏକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି | ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ଠିକ ହେବା ପରଠୁ ବିବାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ସବୁ ପରମ୍ପରା ଓ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଏମିତି କିଛି ରୀତିନୀତି ରହିଛି ଯାହାକି କେବଳ କନ୍ୟାକୁ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ସେହି ସମାନ ନୀତି ବର କଲେ ଏହାକୁ ନୀତି ବିରୁଦ୍ଧ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇଥାଏ | ନିକଟରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଛନ୍ତି ଫ୍ୟାସନ ବ୍ଲଗର ଦୀପା ଖୋସଲା | ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସମ୍ପର୍କରେ ଥିବା ନିଜ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ଓଲେଗ ବୁଲରଙ୍କ ସହ ସେ ଉଦୟପୁରରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ଦୀପା ନିଜ ବିବାହରେ ଏହି ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସମାଜକୁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି |

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱାମୀ ପାଦ ଛୁଇଁ ତାକୁ ପ୍ରଣାମ କରିଥାଏ | ଏଠି କିନ୍ତୁ ହୋଇଥିଲା କିଛିଟା ଭିନ୍ନ | ବିବାହ ପରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଉଭୟଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ପ୍ରଣାମ କରିଥିଲେ | ଆପସ ବୁଝାମଣା ଓ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ନବ ଦମ୍ପତି ଏଭଳି କରିଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ଦୀପା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ଓଲେଗ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଦୀପାଙ୍କ ମା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥି କଣ କହିବେ ?

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ନବ ଦମ୍ପତି ନିଜ ନିଜ ଉପନାମ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ନାଁ ସହିତ ଯୋଡିଥିଲେ | ସ୍ୱାମୀ ଓଲେଗ ବୁଲର ଖୋସଲା ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ଦୀପା ବୁଲର ଖୋସଲା | ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ସହ ଏହି ଦମ୍ପତି ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ | ଶୁଣିବାକୁ ଏସବୁ ପରି ଦୁନିଆର ଗପ ଭଳି ଲାଗୁଛି କିନ୍ତୁ ଦୀପାଙ୍କ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରେମ, ସମ୍ପର୍କ, ସମ୍ମାନର ପ୍ରତୀକ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସମାନ ଭାବେ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହେବା ଉଚିତ |

   Related Posts