Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ : ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ଥ କହି ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ରଶିରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ

8/06/2019 at 7:19 PM

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡେଇ ୮/୬ : ଶିକୁଳିର ବନ୍ଧନ ଭିତରେ ବିତୁଛି ବୃଦ୍ଧା ଙ୍କ ଜିବନ । ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ଥ ଦର୍ଶ।ଇ ଦିର୍ଘ 2 ବର୍ଷ ହେବ ପରିବାର ଲୋକେ ବୃଦ୍ଧା ଙ୍କୁ ଏକ ଦୌଡି ବାନ୍ଧି ରଖଛନ୍ତି । ତେବେ ନିରବଚ୍ଚିନ୍ନ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧା ବନ୍ଧା ହୋଇ ରହିବା ଦ୍ବାରା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଶରିରର ବିଭିନ୍ନ ଯାଗାରେ କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଏହି ରୋଗ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପରିବାର ଲୋକେ ଆର୍ଥିକ ଅସ୍ବଚ୍ଛଳତା ଏବଂ ନିଜର ଅସହାୟତା ଦର୍ଶାଇ ଏହି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି । ଘଟଣା ଘଟିଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ଆଳି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଲିକଣା ଗାଁର ।

ଲଙ୍ଗଳ ଦୌଡି ବନ୍ଧା ହୋଇରହିଥତ୍ବା ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ଆଳି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଲିକଣା ଗ୍ରାମର ଦୁଲା ତରାଇ । ତେବେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହା ଆଜିର ଚିତ୍ର ନୁହେଁ ଦିର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଏଭଳି ଦୌଡିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇ ପଡିରହିଛନ୍ତି । ହାତରେ ଗୋଡରେ ପାଦରେ ଘା, କେଉଠି ମାଛି ଭଣ ଭଣ ଆଉ କେଉଠି ପୁଜ ବାହାରୁଛି ତ କେଉଠୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଛି । ତେବେ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ଥ ହୋଇଥିବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ରଶିରେ ବାନ୍ଧ ରିଖିଥିବା ଗାଁ ଲୋକେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ଥ ରୋଗିକୁ ଯେଉଁ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ ତାକୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଯୋଗାଇ ଦେଉନାଁହାନ୍ତି ।

ଏଥତ୍ପାଇଁ ଆର୍ଥକ ଅସ୍ବଚ୍ଛଳତାର କାରଣ ଦର୍ଶ।ଇଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ । ଅନ୍ୟପଟେ ଦୁଲାଙ୍କର ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଦୁଲାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବୋଲି ପୁଅ, ସେ ପୁଣି ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ବିଦେଶରେ ଯାଇ ରହିଛି । ଘରେ କହିଲେ କେବଳ ବୋହୁ ଓ ଛୋଟ ଛୋଟ ନାତୀ ନାତୁଣି ଦୁଇଟି । ଅଭାବ ଅନାଟନ ଭିତରେ ରହି କେତେବେଳେ ଖାଇବାକୁ ପାଇେଲ ତ କେତେବଳେ ଉପାଷ ତେଣୁ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ପଡି ପଡି ମାନସିକ ରୋଗରେ ପିଡିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଦୁଲା । 

ଏ ମାନସିକ ବିକାର ଗ୍ରସ୍ଥ ରୋଗି ଜଣେ ପ୍ରଥମେ ମଣିଷ । ଜଣେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରୀକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ମଣିଷକୁ ଗୋଟେ ପଶୁ ଭଳି ବାନ୍ଧି ପକାଇରଖିବା ଆଦୌ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । କି ଖରା କି ବର୍ଷା , କି ଶୀତ, ବାରମାସୀ ସେହି ରଶିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇ ବାହାରେ ପଡିରହିଛନ୍ତି । ଏଘଟଣାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧୀଜିବି ମହଲରେ ନାପଷନ୍ଦ କରିବା ସହିତ ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଜଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ପରିବାର ଲୋକେ ସ୍ବିକାର କରିବା ସହିତ ଗୋଟେ ଘର ଥିବାରୁ ସେ ବୃଦ୍ଦାଙ୍କୁ ବାହାରେ ବାନ୍ଧିରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ବିକାର ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ପାରିପାର୍ଶିକ ସ୍ଥିତିରୁ ଯାହା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ବୃଦ୍ଦା ଜଣଙ୍କ ସବୁକିଛି ଜାଣି ପରୁଛନ୍ତି, ଶୁଣି ପାରୁଛନ୍ତି ଓ ବୁଝିବି ପାରୁଛନ୍ତି । ହଲେ କାହିଁକି ପରିବାର ଲୋକେ ଏଭଳି ତାଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ତଦନ୍ତ ସାପେକ୍ଷ । ଆଉ ଯଦି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ ନାହିଁ ତେବେ କଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମାନସିକ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ନଛାଡି ଏଭଳି କଲବଲ କରୁଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବହୁ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ କାହିଁକି ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରୁଛନ୍ତି ।  ତୁରନ୍ତ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସରକାର ଓ ପରିବାର ଯଦି ଆଗେଇ ଆସନ୍ତେ ତେବେ ବୃଦ୍ଧା ଜଣଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତେ ।   

   Related Posts