Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ମହାନଦୀ ଭିତରେ ମନ୍ଦିର : ୧୧ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଦିଶିଲା ଦଧିନଉତ୍ତି , ୧୯୩୩ର ପ୍ରଳୟଙ୍କାରୀ ବନ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିରକୁ ମହାନଦୀ ବୁଡାଇଥିଲା

11/06/2020 at 1:22 PM

ନୟାଗଡ଼ ୧୧।୦୬: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ପଦ୍ମାବତୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟ ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଏବେ କିଛି ଦିନ ହେଲା ଏକ ମନ୍ଦିରର ଦଧିନଉତ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି । ତେବେ ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସ ବେଳକୁ ମନ୍ଦିରର ଚୁଳ ଭାଗଟି ସାମାନ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନ୍ୟ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପାଣି ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାରୁ ମନ୍ଦିରର ଦଧିନଉତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ୧୧ ବର୍ଷ ତଳେ ଏହି ମନ୍ଦିର ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ମହାନଦୀ ଗର୍ଭକୁ କେମିତି ଆସିଲା ତାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ଧରିଥିବାବେଳେ ପଦ୍ମାବତୀ ଗ୍ରାମର ସମାଜସେବୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ ତାଙ୍କ ଜେଜେଙ୍କ ଠାରୁ ଶୁଣିଥିବା ଏହାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସଂପର୍କରେ ଆମ ପ୍ରତିନିଧିକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ଜେଜେ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସାହୁ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନେ ଏହି ମହାନଦୀ ଗର୍ଭରେ ବାସ କରୁଥିବା କହିଥିଲେ । ମହାନଦୀ ଆକାରରେ ବହୁତ ଛୋଟ ଥିଲା । ସେତେବେଳେ ମହାନଦୀ କୂଳରେ ବୋରେହୀ ନାମକ ଏକ ଗ୍ରାମ ରହିଥିଲା । କାଳ କ୍ରମେ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସି ମହାନଦୀ କୂଳ ଲଙ୍ଘି ବିରାଟ ରୂପ ନେବାରୁ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମଟି ୧୯୩୩ ମସିହାରେ ମହାନଦୀରେ ଲୀନ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ବୋରେଇ ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନେ ନିଜର ଘରଦ୍ୱାର ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ । ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନର ପଦ୍ମାବତୀ, ଯଶୋବନ୍ତପୁର, ଟିକିରିପଡ଼ା ଶାସନ, ରଗଡିପଡ଼ା, ସୁନାତଇଲା ଆଦି ଗ୍ରାମ । କେତେକ ପରିବାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବୋଲଗଡ଼ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚାଲିଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ତେବେ, ମହାନଦୀ ଭିତରେ ରହିଥିବା ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ୧୧ ବର୍ଷ ତଳେ ମହାନଦୀର ପାଣି କମି ଯାଇଥିବାରୁ ମନ୍ଦିରର ଦଧିନଉତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଏବେ ୪ଦିନ ହେଲା ମନ୍ଦିରର ଦଧିନଉତି ଦେଖାଦେଇଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ଲୋକ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରଚୀନ ମନ୍ଦିର ପଞ୍ଚଦଶରୁ ଷୋଡ଼ଶ ଶତାଦ୍ଦୀରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏଠାରେ ଗୋପୀନାଥ ଜିଉ ପୂଜା ପାଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏବେ ମନ୍ଦିରଟି ପଶ୍ଚିମକୁ ଢଳି ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ପତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ମନ୍ଦିରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି ।

   Related Posts