Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୭୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

‘ମୋ ଦିନ ସରୁଛି,ତୋ ଦିନ ଆସୁଛି’ : ଯୁବ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଦେଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ବୃଦ୍ଧା

2/04/2020 at 2:23 PM

ବ୍ରସେଲ୍‌ସ ୦୨।୦୪: ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡିକରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲାବେଳେ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ବିଶେଷକରି ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଉଛି। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ କିଛି ବୟସ୍କ ରୋଗୀ ନିଜେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଲଗାଇବାକୁ ମନା କରିବା ସହିତ ତା’କୁ ଯୁବ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ କହୁଥିବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏପରି ବଦାନ୍ୟତା ଦେଖାଇ ସେମାନେ ନିଜେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆପଣାଇ ନେଉଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ଇଟାଲୀରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବୟସ୍କ ପାଦ୍ରିଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗାଡ କରାଯାଇଥିବା ଭେଂଟିଲେଟର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସେ ମନା କରିଦେବା ସହିତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଆଉ ଜଣେ ଯୁବ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସେ କହିଥିଲେ । ଏହାଯୋଗୁ ସେ ନିଜେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଏବେ ବେଲ୍‌ଜିୟମରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସେଠାରେ ଜଣେ ୯୦ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳା ସୁଜାନେ ହଇଲରେଟଙ୍କର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ସେଠରେ ସେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ଭେଂଟିଲେଟରକୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ସୁଜାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ ମୋର ଜୀବନ ଅତି ଆନନ୍ଦରେ କଟିଛି । ଏବେ ମୁଁ ମରିଗଲେ ବି ମୋର ଦୁଃଖ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହି ଭେଂଟିଲେଟରକୁ କୌଣସି ଯୁବ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଂଚାଇବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ । ଏହାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ଘରେ ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ରକ୍ଷା କରୁଥିଲାବେଳେ କିପରି କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ତା’କୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ପରିବାର ଲୋକେ ବିସ୍ମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts