Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

କେରଳରେ ୬୭ ବର୍ଷର ବର, ୬୫ ବର୍ଷର କନିଆଁ – ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ହେଲା ବିବାହ

30/12/2019 at 7:27 PM

ଥିରୁଭାଅନନ୍ତପୁରମ ୩୦।୧୨ – କଥାରେ ଅଛି ମ୍ୟାରେଜେସ ମେଡ ଇନ ହେଭେନ।ମାନେ ବିବାହ ସ୍ବର୍ଗରେ ହିଁ ସ୍ଥିର ହୋଇ ଯାଇଥାଏ।ଏଠାରେ କେବଳ ତାର ପାରମ୍ପରିକ ରୀତି ହିଁ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ବୟସର କିଛି ମାନେ ନ ଥାଏ। ଏହି ଉକ୍ତିର ସତ୍ୟତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କେରଳରେ।

 ବରଙ୍କ ବୟସ ୬୭ ଓ କନ୍ୟା ୬୫ ବର୍ଷର।ଏହି ବୟସରେ ହୋଇଛି ବିବାହ। ବରଙ୍କ ନାଁ କୋଚିୟାନ ମେନନ୍। ଆଉ କନ୍ୟା ହେଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆମଲ୍। ବିବାହ ହୋଇଛି ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ। କେରଳର ତ୍ରିସୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇଛି ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିବାହ। ବିବାହରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମର ଅନ୍ତେବାସୀ।ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାରେ ହୋଇଥିଲା ବିବାହ।

ଏହି ବିବାହ ପଛରେ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ।କୋଚିୟାନ ମେନନ୍ , ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆମଲଙ୍କ  ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହକାରୀ ଥିଲେ। ବହୁ ବର୍ଷ ଆଗରୁ ଛାଡି ସାରିଥିଲେ ଚାକିରି। ବିବାହ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ପାରିବାରିକ ଅଶାନ୍ତି କାରଣରୁ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ରହୁଥିଲେ।

ସେହିପରି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆମଲଙ୍କ  ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ସାରିଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଭେଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସାକ୍ଷାତ ପ୍ରେମର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ପରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ଏହି କଥା ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମର ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଆଉ ତା ପରେ ହୋଇଥିଲା ବିବାହ।ବର କନ୍ୟା ରୂପରେ ଆସନରେ ବସିଥିଲେ କୋଚିୟାନ ମେନନ୍ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆମଲ୍।

ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବ କେବଳ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମରେ ସୀମିତ ରହି ନ ଥିଲା। ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ କେରଳ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଭି ଏସ ଶିବକୁମାର।

   Related Posts