Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଭେନଜୁଏଲା ସଙ୍କଟ ଏବେ ଗୁରୁତର, ଦେଶଛାଡି ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି ବୃତ୍ତିଜୀବି, ପେଟପାଇଁ ବେଶ୍ୟାବୃତିକୁ ଅପଣଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ମହିଳା

1/06/2019 at 2:47 PM

ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ସବୁଠୁ ବିତ୍ତଶାଳୀଙ୍କ ଦେଶ ଭେନଜୁଏଲା ଏବେ ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ଗତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ସରକାରୀ ନୀତିର ତ୍ରୁଟିପୁର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟସ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ କର୍ପୋରେଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ  କାମ କରୁଥିବା ବୃତ୍ତିଜୀବିମାନେ ଦେଶଛାଡି ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି।  ପେଟପାଟଣା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରମ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ  ସାଧାରଣ ମହିଳା ବେଶ୍ୟାବୃତି ଅପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି। 

ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଦୁସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଦେଶ ଛାଡୁଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଏଭଳି ପଳାୟନ ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମଥର ଦେଖାଯାଇଛି। ଆମନେଷ୍ଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଅନୁସାରେ ଭେନଜୁଏଲାର ସାମାଜିକ ସଂକଟ ଏବେ ସମଗ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ମାନବାଧିକାର ସଂକଟର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରୁନଥିବାରୁ ଦେଶର ନାଗରିକ ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ପଳାଉଛନ୍ତି।

ଭେନଜୁଏଲା ଏକ ତୈଳ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶ। ହେଲେ ବି ଦେଶରେ ଉପୁଜିଥିବା ରାଜନୈତି ସଙ୍କଟ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଦେଶରେ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଧରାସାୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ପଳାୟନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଭେନଜୁଏଲାର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ତ୍ରିନିଦାଦା ଓ ଟବାଗୋ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଭେନଜୁଏଲାର ଲୋକେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାରୁ ସେଠାକାର ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଚାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଭେନଜୁଏଲାର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ନିକଟ ଅତୀତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନାହିଁ । ହ୍ୟୁଗୋ ଚାଭେଜ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା ବେଳେ ଉପୁଜିଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନ ହେବାରୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ନିକୋଲାସ ମାଡୁରୋ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଦେଶରେ ଅତିସ୍ପିତି ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଏବେ ଅନ୍ନକଣିକାଟିଏ ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ୧୯୮୫-୯୪ ବ୍ରାଜିଲ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ବେଳେ ଆମେରିକା ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହାମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ବି ବଳାଇଯାଇଛି। ଯଦି ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଆଉ କିଛି କାଳ ରହେ ତେବେ ଭେନଜୁଏଲା ରାସ୍ତା ଘାଟରେ ଜଣେ ଲୋକ ବି ଦେଖା ମିଳିବେ କି ନା ସେ ନେଇ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥାନମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କଲେଣି।

   Related Posts