Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ଭେନଜୁଏଲା ସଙ୍କଟ ଏବେ ଗୁରୁତର, ଦେଶଛାଡି ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି ବୃତ୍ତିଜୀବି, ପେଟପାଇଁ ବେଶ୍ୟାବୃତିକୁ ଅପଣଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ମହିଳା

1/06/2019 at 2:47 PM

ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ସବୁଠୁ ବିତ୍ତଶାଳୀଙ୍କ ଦେଶ ଭେନଜୁଏଲା ଏବେ ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ଗତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ସରକାରୀ ନୀତିର ତ୍ରୁଟିପୁର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟସ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ କର୍ପୋରେଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ  କାମ କରୁଥିବା ବୃତ୍ତିଜୀବିମାନେ ଦେଶଛାଡି ପଳାୟନ କରୁଛନ୍ତି।  ପେଟପାଟଣା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରମ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ  ସାଧାରଣ ମହିଳା ବେଶ୍ୟାବୃତି ଅପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି। 

ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଦୁସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଦେଶ ଛାଡୁଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଏଭଳି ପଳାୟନ ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମଥର ଦେଖାଯାଇଛି। ଆମନେଷ୍ଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଅନୁସାରେ ଭେନଜୁଏଲାର ସାମାଜିକ ସଂକଟ ଏବେ ସମଗ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ ମାନବାଧିକାର ସଂକଟର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରୁନଥିବାରୁ ଦେଶର ନାଗରିକ ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ପଳାଉଛନ୍ତି।

ଭେନଜୁଏଲା ଏକ ତୈଳ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶ। ହେଲେ ବି ଦେଶରେ ଉପୁଜିଥିବା ରାଜନୈତି ସଙ୍କଟ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଦେଶରେ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଧରାସାୟୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ପଳାୟନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଭେନଜୁଏଲାର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ତ୍ରିନିଦାଦା ଓ ଟବାଗୋ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଭେନଜୁଏଲାର ଲୋକେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାରୁ ସେଠାକାର ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଚାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଭେନଜୁଏଲାର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ନିକଟ ଅତୀତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନାହିଁ । ହ୍ୟୁଗୋ ଚାଭେଜ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା ବେଳେ ଉପୁଜିଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନ ହେବାରୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ନିକୋଲାସ ମାଡୁରୋ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଦେଶରେ ଅତିସ୍ପିତି ଉପୁଜିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ଏବେ ଅନ୍ନକଣିକାଟିଏ ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ୧୯୮୫-୯୪ ବ୍ରାଜିଲ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ବେଳେ ଆମେରିକା ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହାମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ବି ବଳାଇଯାଇଛି। ଯଦି ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଆଉ କିଛି କାଳ ରହେ ତେବେ ଭେନଜୁଏଲା ରାସ୍ତା ଘାଟରେ ଜଣେ ଲୋକ ବି ଦେଖା ମିଳିବେ କି ନା ସେ ନେଇ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥାନମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କଲେଣି।

   Related Posts