Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଆମେରିକାରେ ତୈଳ ଦର ଶୂନ ଡଲାର ତଳେ, ଭାରତ ଉପରେ କଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ ?

21/04/2020 at 11:44 AM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ, ୨୧|୦୪:  ଆମେରିକା ବଜାରରେ ଆଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରରେ ଏତିହାସିକ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଓ୍ୱେଷ୍ଟ୍ ଟେକସାସ ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟରେ ମାର୍କେଟରେ ମେ’ ମାସର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ମାଇନସ୍ ୩୭.୬୩ ଡଲାରରେ ପହଁଚିଛି । ଏହି ରେଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ନୁହେଁ ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ପାଇଁ ଅଟେ ।

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ଜାରି ରହିଛି । ଫଳରେ ତୈଳ କାରବାର ଓ ଚାହିଦା କମି ଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଦେଶ ମେ’ ମାସ ପାଇଁ ଆଗୁଆ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବେ ବୋଲି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଏବେ ସେମାନେ ରାଜି ହେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପୂର୍ବରୁ ଏତେ ପରିମାଣରେ ତେଲ ରହିଛି ଯାହା ହ୍ରାସ ପାଇ ନାହିଁ । ଏପରିକି ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀମାନେ ଓଲଟା ଟଙ୍କା ନେବା ସହ ତୈଳ ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି ।

ସେହିପରି ଜୁନରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଆଇ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତି ୨୨.୧୫ ଡଲାର ଥିଲା । ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ତୈଳ ଦରରେ ୬୦ ଡଲାରର ଫରକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ କଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ

ଏବେ ଏହି କଥାକୁ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଆମେରିକା ବଜାରରେ ତୈଳ ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ଭାରତରେ ଏହାର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ତେବେ ଭାରତକୁ ବେଶୀ କିଛି ଫରକ ପଡିବ ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତରେ ଭାରତକୁ ଯେଉଁ ତେଲ ଆସିଥାଏ ତାହା ଲଣ୍ଡନ ଓ ଖାଡି ଦେଶରୁ ଆସିଥାଏ । ଏହାର ଦାମର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଓପେକ ଦେଶ ଓ ବାକି ଅଂଶ ଲଣ୍ଡନ ନିର୍ଧାରଣ କରିଥାଏ । ସୋମବାର ଜୁନ ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୬ ଡଲାର ରହିଥିଲା । ମେ’ରେ ଏହା ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୩ ଡଲାର ରହିଛି ।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୫ ଡଲାର ରହିଛି । ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହା ୨୦ ଡଲାର ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଭାରତରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ହେଉଛି ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୦ ଡଲାର । ଆମେରିକାରେ ତୈଳ ଦରକୁ ନେଇ ଏହା ଏବେ କୋକ୍ ବଟଲଠୁ ମଧ୍ୟ କମ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନିତି ଆୟୋଗ ସିଇଓ ଅମିତାଭ କାନ୍ତ ।

   Related Posts