Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଆମେରିକାରେ ତୈଳ ଦର ଶୂନ ଡଲାର ତଳେ, ଭାରତ ଉପରେ କଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ ?

21/04/2020 at 11:44 AM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ, ୨୧|୦୪:  ଆମେରିକା ବଜାରରେ ଆଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରରେ ଏତିହାସିକ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଓ୍ୱେଷ୍ଟ୍ ଟେକସାସ ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟରେ ମାର୍କେଟରେ ମେ’ ମାସର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ମାଇନସ୍ ୩୭.୬୩ ଡଲାରରେ ପହଁଚିଛି । ଏହି ରେଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ନୁହେଁ ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ପାଇଁ ଅଟେ ।

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ଜାରି ରହିଛି । ଫଳରେ ତୈଳ କାରବାର ଓ ଚାହିଦା କମି ଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଦେଶ ମେ’ ମାସ ପାଇଁ ଆଗୁଆ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବେ ବୋଲି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଏବେ ସେମାନେ ରାଜି ହେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପୂର୍ବରୁ ଏତେ ପରିମାଣରେ ତେଲ ରହିଛି ଯାହା ହ୍ରାସ ପାଇ ନାହିଁ । ଏପରିକି ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀମାନେ ଓଲଟା ଟଙ୍କା ନେବା ସହ ତୈଳ ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଛି ।

ସେହିପରି ଜୁନରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଆଇ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତି ୨୨.୧୫ ଡଲାର ଥିଲା । ଅର୍ଥାତ ଗୋଟିଏ ମାସରେ ତୈଳ ଦରରେ ୬୦ ଡଲାରର ଫରକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ କଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ

ଏବେ ଏହି କଥାକୁ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଆମେରିକା ବଜାରରେ ତୈଳ ଦାମ ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ଭାରତରେ ଏହାର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ତେବେ ଭାରତକୁ ବେଶୀ କିଛି ଫରକ ପଡିବ ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତରେ ଭାରତକୁ ଯେଉଁ ତେଲ ଆସିଥାଏ ତାହା ଲଣ୍ଡନ ଓ ଖାଡି ଦେଶରୁ ଆସିଥାଏ । ଏହାର ଦାମର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଓପେକ ଦେଶ ଓ ବାକି ଅଂଶ ଲଣ୍ଡନ ନିର୍ଧାରଣ କରିଥାଏ । ସୋମବାର ଜୁନ ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୬ ଡଲାର ରହିଥିଲା । ମେ’ରେ ଏହା ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୩ ଡଲାର ରହିଛି ।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୈଳ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୫ ଡଲାର ରହିଛି । ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହା ୨୦ ଡଲାର ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଭାରତରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ହେଉଛି ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୨୦ ଡଲାର । ଆମେରିକାରେ ତୈଳ ଦରକୁ ନେଇ ଏହା ଏବେ କୋକ୍ ବଟଲଠୁ ମଧ୍ୟ କମ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନିତି ଆୟୋଗ ସିଇଓ ଅମିତାଭ କାନ୍ତ ।

   Related Posts