Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

କରୋନା ଛାଟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଚାହିଦା ୩୦% ହ୍ରାସ , ଆଗକୁ କମିବ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ୍ ଦାମ୍‌

29/02/2020 at 3:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୦୨: ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ହଜାର ହଜାର ଜୀବନ ଯାଉଛି । ଚୀନ୍‌ରେ ୨୬ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ୭୦ହଜାରର ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେ ବାଣିଜ୍ୟ କରବାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆତଙ୍କରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବଜାର।   ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ମୂଲ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷଠାରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର  ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବାର ସମ୍ବାବନା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୫୦ ଡଲାରରେ ଚାଲୁଥିବା  ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୫ ଡଲାରକୁ ଖସିପାରେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ୨୬ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ପରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୯.୯୩ ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିବା ପରେ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି।

ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବା ସହ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ସମେତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଅର୍ଥାତ୍ ICE ରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ମୂଲ୍ୟ ଜାନୁଆରୀ ୮ରେ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୭୧.୭୫ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ଅଟେ।

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରୁ କାରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ବଜାର ଉପରେ ପଡିଛି। ଯାହାଫଳରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ଏହି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରୁ ୨୧.୭୯ ଡଲାର ବା ୩୦.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି |ଏଞ୍ଜେଲ ବ୍ରୋକିଙ୍ଗର ଉପ-ଉପସଭାପତି (ଶକ୍ତି ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଅନୁସନ୍ଧାନ) କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରକୋପରେ  ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୫ ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକୀୟ ଅଶୋଧିତ ପଶ୍ଚିମ ଟେକ୍ସାସ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୦ ଡଲାରକୁ ଖସିପାରେ।

ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ଦୁଇରୁ ତିନି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । କରୋନା  ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବ୍ୟତୀତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ କେତେକ କାରଣ ଅଛି। କେଡିଆ ଆଡଭାଇଜରିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି, ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଆମେରିକାରେ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ବଢୁଛି ଓ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଗତି ଧିମା ପଡିବା ଦ୍ବାରା ତୈଳର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

   Related Posts