Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ଶହେ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଶସ୍ତା ହେଲା ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ , ସୋମବାରଠୁ ମିଳିବ ନୂଆ ଦରରେ

30/06/2019 at 10:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଘରୋଇ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ତୈଳ କମ୍ପାନୀ। ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ ୧ଶହଟଙ୍କା ୫୦ ପଇସା ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ନୂଆ ଦରରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ସୋମବାର ଅର୍ଥାତ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଉଭୟ ନନ ସବସିଡି ଓ ସବସିଡି ସିଲିଣ୍ଡର ଲାଗି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ କର୍ପୋରେସନ (ଆଇଓସିଏଲ) ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ତୈଳ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କର ଏହି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ଯୁକ୍ତ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୭୩୭ଟଙ୍କା ୫୦ ପଇସା ବଦଳେ ଏବେ ୬୩୭ ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ସାଙ୍ଗକୁ ଡଲାର ଓ ଟଙ୍କାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରତି ୧୪.୨ କେଜି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ଆଇଓସିଏଲ ଏହି ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।   

ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ନିମନ୍ତେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର କିଣିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ପରେ ସବସିଡି ବାବଦ ରାଶି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ବର୍ଷକୁ ପ୍ରତି ଉପଭୋକ୍ତା ମାତ୍ର ୧୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ସବସିଡିରେ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟରେ ଆସିଥିବା ତାଜା ହ୍ରାସ ପରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୪୨ଟଙ୍କା ୬୫ପଇସା ସବସିଡି କଟିଯିବା ପରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ୪୯୪ଟଙ୍କା ୩୫ ପଇସାରେ ଏଲପିଜି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ନନ ସବସିଡି ଏଲପିଜିଦର ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ୬୩୭ ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

   Related Posts