Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୬୪୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣକୁ ପୁରିଲା ୧୨ବର୍ଷ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ପୁଣି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ : ଧରାପଡିଲା ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||

କୁକୁର ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ : ପରିସ୍ରା ଓ ଛେପ ଗନ୍ଧରେ ହେବ ଚିହ୍ନଟ

5/05/2020 at 1:06 PM

ୱାସିଂଟନ ୦୫/୦୫ : କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆମେରିକା ବୈଜ୍ଞାନିକ ନୂଆ ତରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ମଣିଷଙ୍କ ପରିସ୍ରା ଓ ଛେପରେ ଗନ୍ଧ ଶୁଙ୍ଘି କୋଭିଡ -୧୯ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ କୁକୁରଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ପେନ୍ସିଲଭେନିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପଶୁ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଗନ୍ଧ ବାରି ଚିହ୍ନଟ କରିପାରୁଥିବା କୁକୁରଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ । କୁକୁରଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ କେଉଁ ନମୁନା କୋଭିଡ -୧୯ ଗ୍ରସିତ ରୋଗୀଙ୍କର ଏବଂ କେଉଁ ନମୁନା କୋଭିଡ -୧୯ରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ନୁହେଁ ।

ଏକ ବୟାନ ଅନୁଯାୟୀ , କୁକୁରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ କୋଟି ଘ୍ରାଣ କୋଷ ରହିଛି ।  ଅପରପକ୍ଷରେ ମଣିଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଘ୍ରାଣ କୋଷ ରହିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ କୁକୁର ଅଧିକ ସହାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବେ । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଜରିଆରେ କୁକୁରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେବ ।

ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଘ୍ରାଣ ଶକ୍ତି ବଳରେ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରୁଥିବା କୁକୁରଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ବ୍ୟବସାୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କରାଯିବ । ଭିଡ ଜାଗାରେ କରୋନା ରୋଗୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କୌଣସି ଚେତାବନୀ ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ । ଏହି ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୁଲାଇ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ଗବେଷକ କହିଛନ୍ତି ।

ପଶୁ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ସିନଥିଆ ଓଟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗନ୍ଧ ବାରି ପାରୁଥିବା କୁକୁର ବୋଲେଟାଇଲ ଅର୍ଗାନିକ ୟୋଗିକର ମାତ୍ରା ଜାଣିପାରିବେ । ଏହିଭଳି ୟୋଗିକ ଅଣ୍ଡାସୟ କ୍ୟାନସର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଜନିତ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ନାକ ଟ୍ୟୁମରରେ ମିଳିଥାଏ ।  ଏହି ୟୋଗିକ ମନୁଷ୍ୟ ରକ୍ତ, ଛେପ, ପରିସ୍ରା ଓ ନିଶ୍ୱାସରେ ରହିଥାଏ ।

ସିନଥିଆ ଓଟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୁକୁରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଗବେଷକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୮ଟି କୁକୁରଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଗବେଷଣା କରାଯିବ । ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଫଳ ହେଲେ ଏହାକୁ ଉପଯୋଗ କରାଯିବ ।

   Related Posts