Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

OERCର ଅଜବ୍‌ ନିୟମ, ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୁଳି, ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲେ ଛତିଶଗଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଶସ୍ତା

2/06/2021 at 9:33 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୨/୦୬: ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଲୁଟ୍‌ । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ବୋଝ ଥୋଇଲା ବେଳେ ଛତିଶଗଡ଼ିଆଙ୍କୁ ହାଲ୍‌କା କରୁଛି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କମ୍ପାନୀ । ଏକ ପ୍ରକାର ଘରେ ତିଆରି କରି ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକା ଦାମ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବେଳେ ବାହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଦାମ୍‌ କେମେଇ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ଏସବୁ କାମ କରୁଛି ଓଡ଼ିଶା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଟି ରେଗୁଲାଟୋରୀ କମିସନ୍‌ ବା ଓଇଆର୍‌ସି ।

ସାରା ଓଡିଶାର ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେବା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଗୁଆ ଦିଆ ବନ୍ଧୁ କରିଛି ଓଇଆରସି । ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଥିବାରୁ ଓଡିଶା ହାଇଡ୍ରୋପାୱାର କର୍ପୋରେସନ ଓ ଏଚପିସି, ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୨୦ ପଇସା କମରେ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଗ୍ରୀଡକୋ ଜରିଆରେ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ବିଦ୍ୟୁତ । ଏହାର ଟାରିଫ୍‌ ଚାର୍ଟ ମିଳିବା ପରେ ସତ ଜଣାପଡିବା ନେଇ ଓଇଆଇସିର ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣ କମ୍ପୀନୀ ପ୍ରେମ ପଦାରେ ପଡିବା ପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ।  

ଯେଉଁ ଛତିଶଗଡ଼ ମହାନଦୀକୁ ପାଣି ଛାଡୁନି ତାକୁ ପୁଣି କମ୍‌ ଦାମ୍‌ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏବେ ମହାନଦୀ ଶୁଖିଲା, ହୀରାକୁଦ ଶୁଖିଲାଣି ସେହି ହୀରାକୁଦରୁ ଉତ୍ପାଦନ  ହେଉଥିବା ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତଶକ୍ତିକୁ ଶସ୍ତାରେ ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଯୋଗାଦିଆଯାଇଛି । ସେପୁଣି ସେତିକିବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଓଡିଶାରେ ଚ‌‌ଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଦର ୟୁନିଟ ପିଛା ୩୦ ପଇସା ବଢିଛି । ଯାହାର ମାଡ ସିଧାସଳଖ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଛି । ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବିତରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିଥିବାରୁ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଓଇଆରସି ସଫେଇ ଦେଉଛି ।

ହେଲେ ଛତିଶଗଡକୁ ମାତ୍ରାଧିକ ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଉଛି ଓଡିଶା ହାଇଡ୍ରୋପାୱାର କର୍ପୋରେସନ ବା ଓଏଚପିସି । ହୀରାକୁଦରୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ବିଦ୍ୟୁତରୁ ବାର୍ଷିକ ୧୬  ମିଲିୟନ ୟୁନିଟ  ଛତିଶଗ଼ଡ ଷ୍ଟେଟ ପାୱାର ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ ବା CSPDCL  ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଛତିଶଗଡକୁ ୟୁନିଟ ପିଛା ୨ ଟଙ୍କାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଏବର୍ଷ ୨୦ ପଇସା କମେଇ ୧ ଟଙ୍କା ୮୦ ପଇସା କରାଯାଇଛି । ଏହା ଟାରିଫ ଚାଟ୍‌ରେ ଲେଖାହେଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଥିବାରୁ CSPDCL  କେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ ନିୟାମକ ଆୟୋଗରେ CERC ରେ ଦର କମାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲା । ଦର କମାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ହାଇଡ୍ରୋପାୱାର କର୍ପୋରେସନକୁ CERC କହିଥିଲା । ଫଳରେ ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଦର କମାଯାଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଓଏଚପିସି । ଓଡିଶା ବିଜୁଳି ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଛତିଶଗଡ଼ ପାଇଁ ଶସ୍ତା । ଯାହାକୁ ନେଇ ତେଜିଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ସିଇଆରସିଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଛି ତେବେ କାହା ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଦର ବଢିଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।

ଓଡ଼ିଶାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ନେଇ ଛତିଶଗଡ କମର୍ସିଆଲ ବିତରଣ କରୁଛି ଏବଂ  ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରୁଛି। ହେଲେ ଏଠି ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବିତରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ଆଳରେ ଦରବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି। ଓଇଆରସି ମିଛ କହି ଦରବଢାଇବା ଠିକ ନୁହେଁ ବୋଲି ଏବେ ସ୍ୱର ଉଠିଲାଣି ।

   Related Posts