Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଓଡିଏମ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷା ମାରଣ ନୀତି, ଶିକ୍ଷା ଆଳରେ ବ୍ୟବସାୟ: ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ୧୧ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟିସି ଦେଇ ବାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

16/03/2019 at 6:56 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୬/୩ : ପିଲାଙ୍କ ସୁନ୍ଦର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ପାଣି ଭଳି ଟଙ୍କା ବୁହାଉଛନ୍ତି ବାପାମାଆ। କିନ୍ତୁ ପାଠପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଅଭିଭାବକ ଯେଉଁ ସ୍କୁଲକୁ ପିଲାଙ୍କୁ ପଠାଉଛନ୍ତି ସେଠି ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଖେଳୁଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । କେବେ ଫି ବାହାନାରେ ରେଜଲ୍ଟ ସ୍ଥଗିତ ରଖୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେବେ ଟିସି ଦେଇ ବିଦା କରୁଛନ୍ତି । ଯେମିତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନୀତି ଆଦର୍ଶର ପାଠପଢ଼ାଉଥିବା ODM ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାର୍ଇ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରୁ ବାହାର କରିଦେଇଛନ୍ତି…


ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଚାଲିଛି ଖେଳ । ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆଳରେ ଶିକ୍ଷାକୁ ବ୍ୟବସାୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଭିଭାବ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟୁଛନ୍ତି । ତଥାପି ମନ ନପୁରିବାରୁ ଡ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ହୋଇନଥିବା ଦର୍ଶାଇ ୧୧ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଟିସି ଦେବାଭଳି କୁତ୍ସିତକାମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଏମିତି ଘଟଣା ଘଟିଛି ପଟିଆଛକରେ ଥିବା ODM ସ୍କୁଲରେ ।

୬ ସାତ ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଦେଖି ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମନରେ ଟିକେ ମଧ୍ୟ ଦୟା ଆସିଲାନି । ଜୋରଜବଦସ୍ତ ଟିସି ଦେଇ ୧୧ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ତଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ସ୍କୁଲ ଫି ଆଳରେ ଅନେକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଉଲଂଘନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ରେଜଲ୍ଟ ସ୍ଥଗିତ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଖେଳ ଖେଳିଛନ୍ତି । ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦଲାଲ ମନୋବୃତ୍ତିକୁ ଅଭିଭାବକ ସଂଘ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି ।


ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଏହି ମାରଣ ନୀତିକୁ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବ ବିରୋଧ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଅରଗାନାଇଜେସନ ଅଫ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ଫୋରମ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରିଛି । ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଉଲଂଘନ କରିଥିବା ODM ସ୍କୁଲ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନଦ ଦାବି କରିଛି ସଂଘ ।


ODM ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷା ମାରଣନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ । ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଭାବକ ମାନଙ୍କୁ ନଜଣାଇ ପିଲାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏମିତି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆଗରୁ ଟିକେ ମଧ୍ୟ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ODM କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଯେଉଁ ସ୍କୁଲରେ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଖେଳ ଖେଳାଯାଉଛି । ସେହି ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କଣ ହେବ ତାହା ଭଗବାନଙ୍କୁ ହିଁ ଜଣା…ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ  ନୋଟିସ ନ ଦେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅର୍ଥ ଆଳରେ ଟିସି ଦେଇ ବାହାର କରିବା କେତେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ । ତାକୁ ନେଇ ବର୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

   Related Posts