Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା : ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ମହାନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ହାତୀପଲ : ମୁଣ୍ଡଳି ବ୍ରିଜରେ ଲାଖି ରହିଛି ହାତୀ ଛୁଆ
  • ||

ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୧୬ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଲାଗିଲା ମୋହର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମିଳାଲା ମଞ୍ଜୁରୀ

29/01/2019 at 10:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୯|୧: ଆଜି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୧୬ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଲାଗିଲା ମୋହର । କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସବୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ମିଳିବ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ । ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନାରୁ  ଲାଭ ପାଇ ପାରିବେ ହିତାଧିକାରୀ । ୫ଲକ୍ଷ କୃଷି ଶ୍ରମିକ  କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ପ୍ରତିବର୍ଷ  ଦୁଇ କିସ୍ତିରେ  ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଟଙ୍କା । 

ଓଡିଶା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଯୋଜନା ୨୦୧୯କୁ  ଅନୁମୋଦନ କରିଛି  କ୍ୟାବିନେଟ୍  ।  ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଓ ମାତୃମୃତ୍ୟୁ ହାର  ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା  ସଂମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣା ଯୋଜନାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ  ପରିବହନ ଲାଗି  ୧ହଜାର ଓ  ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ।  ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବାକୁ ୯୨ଟି ବାଇକ୍  ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।  

ସଚିବାଳୟ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି କ୍ୟାଡର୍ ରୁଲରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ହୋଇଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି । ଏହାସହ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ୫ ଟେଣ୍ଡରକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି ।  ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଲୁଣିପାଣି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯୋଗାଣ ହେବ ପାନୀୟ ଜଳ । ଏଥିପାଇଁ  ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଲକ୍ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୭୫୪ କୋଟି ।

ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ୩୧୫ କୋଟି ଓ  କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ୯୭୯ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ବର ASBM କୁ  ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କରିବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts