Sunday, January 20, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବାତ୍ୟା ‘ପେଥାଇ’ ନେଇ ଏସଆରସିଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ୍ ; ୧୦୦ଟି ବ୍ଲକରେ ୫୦ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୮|୧୨:  ୱେଲମାର୍କ ଲୋ ପ୍ରେସରରେ ପରିଣତ ହେଲା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ପେଥାଇ’ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଗତି କରୁଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବ । ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା, ନବରଙ୍ଗପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ ଅଧିକ ରହିବ । ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, କନ୍ଧମାଳ, ନୂଆପଡ଼ା, ବରଗଡ଼, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ସମ୍ବଲପୁର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପାଗ ବଦଳିବ, ଶୀତର ପ୍ରକେ।ପ ବଢ଼ିବ ।

ସେପଟେ ‘ପେଥାଇ’ ପ୍ରଭାବରେ ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳ ସମେତ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ‘ପେଥାଇ’ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି । ଏଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଗୋଦାବରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ତାଲାରେଭୁରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୬୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ‘ପେଥାଇ’ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟି ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଆଜି ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।  ୨୩ ଟି ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ।  ତାମିଲନାଡୁରେ ମଧ୍ୟ ‘ପେଥାଇ’ ର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍‌କୁ ସଜାଗ ରଖାଯାଇଛି ।

ବାତ୍ୟା ‘ପେଥାଇ’ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ପ୍ରେସମିଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ‘ପେଥାଇ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଝିପି ଝିପି ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଉତ୍ତର ଓଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ୧୦୦ଟି ବ୍ଲକରେ ୫୦ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମଗାଯାଇଛି । ବୀମା କରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମାରାଶି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ସହୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏସଡିଆରଏଫରୁ ଦିଆଯିବ ସହାୟତା ରାଶି  ।  ଝାରସୁଗୁଡାରେ ସର୍ବାଧିକ ୭୫.୩ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ।

163 Views

   You May Also Like