Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଛତିଶଗଡ ବଜାରରେ ଓଡିଶା ଧାନ – ଚାଷୀ ଝାଳ ବୁହାଇ ଅମଳ କରିଥିବା ଧାନରେ ମାଲେମାଲ ଦଲାଲ ଏବଂ ବେପାରୀ

21/11/2019 at 5:27 PM

ଭବାନୀପାଟଣା ୨୧।୧୧ –  ଛତିଶଗଡ ବଜାରରେ ଓଡିଶା ଧାନ । କଳାହାଣ୍ଡି , ନୁଆପଡା ଓ ନବରଂଗପୁରରୁ ବେଧଡକ ଚାଲାଣ ହେଉଛି କିଣ୍ଟାଲ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଧାନ । ଚାଲଣ ବେଳେ ଦେଢ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଧାନ ଜବତ କରିଛି ଛତିଶଗଡ ପ୍ରଶାସନ । ମଣ୍ଡି ଧାନବିକ୍ରି ବିଳମ୍ବରୁ ଚାଷୀ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରୀର ଶୀକାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦେ।ଷ ମାନିବାକୁ କିନ୍ତୁ ନାରାଜ୍ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

କଳାହାଣ୍ଡିର ଧାନ ଛତିଶଗଡ଼ ଚାଲାଣ । ଚାଷୀ ଝାଳ ବୁହାଇ ଅମଳ କରିଥିବା ଧାନରେ ମାଲେମାଲ ଦଲାଲ ଏବଂ ବେପାରୀ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି କଳାହାଣ୍ଡି ସୀମା ଛତିଶଗଡରେ ବେଶ୍ ଦଲାଲ ସକ୍ରିୟ ହେ।ଇଉଠିଛନ୍ତି ଦଲାଲ । ତେବେ ଧାନ କାରବାରର ପର୍ଦାଫାସ କରିବାକୁ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଛତିଶଗଡ ଗରିଆବନ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ପେ।ଲିସ । ଧରପଗଡ ବେଳେ କଳାହାଣ୍ଡି , ନୁଆପଡା ଓ ନବରଂଗପୁରରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୧୫ ହଜାର ୩୮୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ ହେ।ଇଛି । ଯାହାର ଆନୂମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ କେ।ଟି ଟଙ୍କା ହେବ।

ଜିଲ୍ଲାରେ ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଘୋଷଣାର ୧୯ଦିନ ପରେ ମାତ୍ର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ମଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହେ।ଇ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଫସଲକୁ ଅଣ୍ଡର ରେଟ୍‌ରେ ଦଲାଲ ହାତକୁ ଟେକି ଦେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ  । ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୧ ଶହ ରୁ ୧୪ ଶହ ମଧ୍ୟରେ କିଣି ଛତିଶଗଡ ବଜାରରେ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକି ମାଲେମାଲ ହେଉଛନ୍ତି ଦଲାଲ । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଛତିଶଗଡକୁ ଧାନ ଚାଲାଣକୁ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ଛତିଶଗଡରେ ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭ । ଏପଟେ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଣ୍ଡି ଖେ।ଲିବାରେ ବିଫଳ ପ୍ରଶାସନ । ଯାହା କଙ୍କଡାକୁ ଗେ।ଳି ପାଣି ସୁହାଇଲା ଭଳି ହେ।ଇଛି ।

   Related Posts