Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

ସୁଶାସନ ତାଲିକାର ୧୪ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଓଡ଼ିଶା: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

27/12/2019 at 5:30 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୭/୧୨: ଗୁଡ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ, ବା ସୁଶାସନ ତାଲିକାରେ ଓଡିଶାର ସ୍ଥାନ ୧୪ ନମ୍ବର । ସାରା ଦେଶର ୧୮ଟି ବଡ ରାଜ୍ୟରେ ଶାସନ କିଭଳି ଚାଲିଛି ତାଉପରେ ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ୍ ପର୍ସୋନେଲ ଓ ପବ୍ଲିକ୍ ଗ୍ରିଭାନସେସ୍ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ତାଲିକାରେ ଓଡିଶା ୧୪ ତମ ସ୍ଥାନ ବା ତଳ ଆଡୁ ୪ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଦ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦେଖି ବିରୋଧି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସୁଶାସନ ଦାବି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଓଡିଶା ଯଦି ତଳ ଆଡୁ ୪ ନମ୍ବର ତାହେଲେ ଲଗାତର ୫ ଥର ଶାସନକୁ ଆସି ବିଜେଡି ସରକାର କଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧି । ମୋ ସରକାର, 5T ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାହିଁ କେତେ ଯୋଜନା ରହିଛି ହେଲେ ଏସବୁ କାମରେ ଫଳି ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଞ୍ଚୁନଥିବାରୁ ଓଡିଶା ଆଜି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛେଇ ଯାଇଛି ବୋଲି ବିରୋଧି କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ୍ ପର୍ସୋନେଲ ଓ ପବ୍ଲିକ୍ ଗ୍ରିଭାନସେସ୍ ୧୦ଟି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ସାରା ଦେଶର ସୁଶାସନର ଢାଞ୍ଚା ମାପିଥିଲେ । କୃଷି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିଳ୍ପ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ, ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଅର୍ଥନୀତି ସୁପରିଚାଳନା, ମାନବ ସମ୍ବଳ ଆଦି ୧୦ ଟି ବିଭାଗରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ପରଫରମାନ୍ସ ମାପିଥିଲେ ।

କୃଷିରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୧ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ, ଶିଳ୍ପ ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଅଛି ଝାଡଖଣ୍ଡ ଆଗରେ । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ କେରଳ ଆଗରେ ଥିବାବେଳେ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ତାମିଲନାଡୁ ୧ ନମ୍ବର । ଅର୍ଥନୀତି ପରିଚାଳନାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ୧ ନମ୍ବରରେ ଥିବା ବେଳେ ମାନବ ସମ୍ବଳରେ ଗୋଆ ସବୁଠୁ ଆଗରେ । ହେଲେ ଓଡିଶା କୈଣସି ଗୋଟିଏ ବି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗରେ ନାହିଁ । ବିଜେଡିର ଯୁକ୍ତି ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟର କର୍ମଚାରୀ ଦରମା ପାଉନଥିଲେ, ଏବେ ସ୍ଥିତି ପୁରା ଓଲଟା । ବର୍ଷକୁ ୩୬୦ ଦିନ ଟ୍ରେଜେରୀ ବନ୍ଦ ରହୁଥିଲା । ଋଣଭାର ବଢିଥିଲା । ଏବେ ସୁଶାସନ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରଣ ମାନ ବଦଳିଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କି କି  ପରିବର୍ତନ ଆଣୁଛନ୍ତି ତା ଉପରେ ନଜର।  

   Related Posts