Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଚେନ୍ନାଇରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ପିଲାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବେସରକାରୀଭାବେ ଚାଲିଛି ଆମ ଚାଟଶାଳୀ, ଅନଲାଇନ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଓଡିଶା ସରକାର

15/09/2019 at 5:49 PM

ଚେନ୍ନାଇ (ରଞ୍ଜନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ) ୧୫|୯: ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଉଛି ବାହାର ରାଜ୍ୟରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଓଡ଼ିଆ ଶିଖି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ଇଂଲିସ୍‌ ଏବଂ ହିନ୍ଦିର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ସେମାନଙ୍କୁ ମାତୃଭାଷା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ନେଉଛି । ହେଲେ ଚେନ୍ନାଇରେ ରହୁଥିବା କିଛି ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଆମ ଚାଟଶାଳୀ । ସପ୍ତାହକୁ ୨ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ସେଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଓଡ଼ିଆ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ।

ଉଚ୍ଚ ହେବା ପାଇଁ କର ଯେବେ ଆଶା । ଉଚ୍ଚ କର ଆଗେ ନିଜ ମାତୃଭାଷା । ସ୍ବଭାବ କବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେରଙ୍କ ଏଇ ପଦକ କଥା ମାତୃଭାଷାର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପ୍ରତିପାଦନ କରେ । ଆଉ ଯେତେ ଭାଷା ଶିଖିଲେ ବି କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ହେଲେ ନିଜ ମାତୃଭାଷାର ମହତ ରଖିବା ଦରକାର । ଯାହାକୁ ବୁଝିଛନ୍ତି ଚେନ୍ନାଇରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆମାନେ ।

ମାତୃଭାଷାର ମହତ ରଖିବାକୁ ହିନ୍ଦି ଇଂଲିସରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସପ୍ତାହ​‌ରେ ଦୁଇ ଦିନ ଓଡ଼ିଆ ଶିଖାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ୬ବର୍ଷ ହେଲାଣି ସେମାନେ ‘ଆମ ଚାଟଶାଳୀ’ ନାଁରେ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ କରି ପ୍ରତି ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଓଡ଼ିଆ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ସେଠାରେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଗୀତର ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଉଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଏକ ଅନଲାଇନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିଲା । ହେଲେ ଗଲା ୨ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର । ଏହାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ  କରିଛନ୍ତି ଆମ ଚାଟଶାଳୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରମାନେ ।  

ସେପଟେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ପରିଚାଳନା ନେଇ ଆର୍ଥିକସ୍ତରରେ କିଛିଟା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଏହାର ପରିଚାଳକ । ତେଣୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଥିବା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଆମ ଚାଟଶାଳୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କିଛି ଅନୁଦାନ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts