Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||
  • ଥରିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ୪.୫ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସୋର : କଏଦୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବେକ ଓ ଆଖି ପତାରେ ରହିଛି କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ
  • ||

କରୋନା ଜନିତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସ୍ଥିତିର ମନିଟରିଂ ପାଇଁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍ ସ୍ଥାପନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

26/03/2020 at 1:47 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୬।୦୩ :  ସାରାଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି । ସେହିପରି ଓଡିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଦୁଇଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆଉ ଅଧିକ କୌଣସି ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ କରୋନା ପରି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷାକରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ନେଉଛନ୍ତି । ବିଦେଶରୁ ଫେରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର  ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଯାଉଛି, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେତ୍ସାହନ ରାଶି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ।  ତେବେ କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ ପୂର୍ବରୁ  ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୋନା ମୁକାବିଲାର ସମସ୍ତ ଉପାୟ ସହ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତିନି ‘ସ’ ନିମୟ ସହବନ୍ଧନ, ସଙ୍ଗରୋଦ୍ଧ ଓ ସମ୍ମାନ ଅନୁଯାୟୀ  କରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ କଡାକଡି ପାଳନ ସହ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହିପ୍ରରିପେକ୍ଷୀରେ କରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ଆହୁରୀ ସକ୍ରିୟ ଓ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ସ୍ଥାପିତ ଏହି  କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ୍‌ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିର ମନିଟରିଂ କରାଯିବ । ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଟି ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସେହି ନମ୍ବର ଦୁଇଟି ହେଲା – ୦୬୭୪-୨୩୯୨୧୧୫, ୯୪୩୮୯୧୫୯୮୬ । ଏହି ନମ୍ବରର ଜରିଆରେ ତଥା କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ ରୁମ୍ ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟ ତଥା ସାରାଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଓ ପ୍ରସଙ୍ଗର ମନିଟରିଂ କରାଯିବ ।  ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।    

   Related Posts