Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

Mines e-auction: ୪ ଦିନରେ ହେଲା ୪ଖଣି ନିଲାମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ମିଳିଛି କେଉଁ ମାଇନ୍

4/02/2020 at 10:24 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪।୨:  ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ୨୪ଟି ଲୁହା, ମାଙ୍ଗାନିଜ ଓ କ୍ରୋମାଇଟ୍ ଆଦି ଖଣି ନିଲାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ଖଣିଜର ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ଟି ଖଣି ରହିଛି। ଯାହାର ଲିଜ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଶେଷ ହେଉଛି। ତେବେ ଲିଜ୍ ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଏ ସବୁର ଇ-ନିଲାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଗତ ୪ ଦିନରେ ୪ଟି ଖଣି ନିଲାମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ହାରାହାରି ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦରରେ ଖଣି କମ୍ପାନୀମାନେ ନିଲାମ ନେଇଛନ୍ତି। ଇ-ଅକ୍ସନରେ ଜେଏସ୍‌ଡବ୍ଲୁ ଓ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ ଭଳି ଖଣିକମ୍ପାନୀମାନେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଏଥିରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ନୂଆଗାଁ, ନାରାୟଣ ପୋଷୀ, ବଳଦା ଓ ଠାକୁରାଣୀ ଭଳି ଶହଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖଣି ନିଲାମ ହୋଇଛି। ନିଲାମରେ ୭୯୦ ନିୟୁତ ଟନର ନୂଆ ଗାଁ ଓ ୧୯୦ ନିୟୁତ ଟନ ନାରାୟଣ ପୋଷୀ ଲୁହା ଖଣିକୁ ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ଜେଏସଡବ୍ଲୁ ନିଲାମ ନେଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ପାରାଦ୍ୱୀପରେ ଜେଏସଡବ୍ଲୁର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୧୨ ନିୟୁତ ଟନ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାର ପରିକଳ୍ପନା ଏବେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ।

ତେବେ ନିଲାମର ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ହାରାହାରି ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଚଢା ଦର ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ପାନୀମାନେ ନିଲାମ ନେବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିନାହାନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ କମ୍ପାନୀ କେନ୍ଦୁଝରର ବଳଦା ଲୁହାଖଣିକୁ ପୁଣି ଥରେ ହାତେଇ ଥିବା ବେଳେ ୧୮.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଦରରେ ନିଲାମ ନେଇଛି। ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ କେନ୍ଦୁଝରର ଠାକୁରାଣୀ ଲୁହା ଖଣିକୁ ଇ-ଅକ୍ସନରେ ନେଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଖଣିମାଲିକମାନେ ବିକ୍ରିମୂଲ୍ୟର ୧୫ପ୍ରତିଶତ ରୟାଲ୍ଟି ଦେଉଥିଲେ। ତେବେ ଚଳିତବର୍ଷ ଡିଏମଏଫ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେୟ ବାବଦରେ ୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୧୬.୮ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ନିଲାମରୁ ୨ ଗୁଣା ରାଜସ୍ୱ ଅସୁଲ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍ଷ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts