Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||
  • ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ ଉଡାଇଲେ ନକ୍ସଲ, ପୋଷ୍ଟରରେ ଦେଲେ ଧମକ
  • ||
  • କୁହୁଡିର ଚାଦରରେ ଜଗତସିଂହପୁର, ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

Mines e-auction: ୪ ଦିନରେ ହେଲା ୪ଖଣି ନିଲାମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ମିଳିଛି କେଉଁ ମାଇନ୍

4/02/2020 at 10:24 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪।୨:  ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ୨୪ଟି ଲୁହା, ମାଙ୍ଗାନିଜ ଓ କ୍ରୋମାଇଟ୍ ଆଦି ଖଣି ନିଲାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ଖଣିଜର ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ଟି ଖଣି ରହିଛି। ଯାହାର ଲିଜ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଶେଷ ହେଉଛି। ତେବେ ଲିଜ୍ ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଏ ସବୁର ଇ-ନିଲାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଗତ ୪ ଦିନରେ ୪ଟି ଖଣି ନିଲାମ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିରେ ହାରାହାରି ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦରରେ ଖଣି କମ୍ପାନୀମାନେ ନିଲାମ ନେଇଛନ୍ତି। ଇ-ଅକ୍ସନରେ ଜେଏସ୍‌ଡବ୍ଲୁ ଓ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ ଭଳି ଖଣିକମ୍ପାନୀମାନେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଏଥିରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ନୂଆଗାଁ, ନାରାୟଣ ପୋଷୀ, ବଳଦା ଓ ଠାକୁରାଣୀ ଭଳି ଶହଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖଣି ନିଲାମ ହୋଇଛି। ନିଲାମରେ ୭୯୦ ନିୟୁତ ଟନର ନୂଆ ଗାଁ ଓ ୧୯୦ ନିୟୁତ ଟନ ନାରାୟଣ ପୋଷୀ ଲୁହା ଖଣିକୁ ସଜ୍ଜନ ଜିନ୍ଦଲଙ୍କ ଜେଏସଡବ୍ଲୁ ନିଲାମ ନେଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ପାରାଦ୍ୱୀପରେ ଜେଏସଡବ୍ଲୁର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ୧୨ ନିୟୁତ ଟନ ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାର ପରିକଳ୍ପନା ଏବେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ।

ତେବେ ନିଲାମର ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ହାରାହାରି ବିକ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଚଢା ଦର ସତ୍ତ୍ୱେ କମ୍ପାନୀମାନେ ନିଲାମ ନେବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିନାହାନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ କମ୍ପାନୀ କେନ୍ଦୁଝରର ବଳଦା ଲୁହାଖଣିକୁ ପୁଣି ଥରେ ହାତେଇ ଥିବା ବେଳେ ୧୮.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଦରରେ ନିଲାମ ନେଇଛି। ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ କେନ୍ଦୁଝରର ଠାକୁରାଣୀ ଲୁହା ଖଣିକୁ ଇ-ଅକ୍ସନରେ ନେଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଖଣିମାଲିକମାନେ ବିକ୍ରିମୂଲ୍ୟର ୧୫ପ୍ରତିଶତ ରୟାଲ୍ଟି ଦେଉଥିଲେ। ତେବେ ଚଳିତବର୍ଷ ଡିଏମଏଫ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେୟ ବାବଦରେ ୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୧୬.୮ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ନିଲାମରୁ ୨ ଗୁଣା ରାଜସ୍ୱ ଅସୁଲ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍ଷ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts