Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା : ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହେବ ୯୬୬ଟି ସ୍କୁଲ

22/06/2019 at 12:44 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୨|୬: ରାଜ୍ୟରେ ୯୬୬ଟି ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ୧୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀରୁ କମ୍ ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷଠାରୁ ନୂଆ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ବନ୍ଦ ହେଉଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିବେ । ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲର ଦୂରତା ନିଜ ଘରଠାରୁ ଗୋଟିଏ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସରକାର ବାଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଯୋଗାଇଦେବେ ।

ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ୯୬୬ଟି ସ୍କୁଲରେ ୧୦ଜଣରୁ କମ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି । ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପାସ୍ ହାର, ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲରେ ଶୂନ ରେଜଲ୍ଟ କରିଥିବା ସ୍କୁଲ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗଣ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତକ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟର ୯୬୬ଟି ସ୍କୁଲର ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ ପଡିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ପିଲାର ସ୍କୁଲରେ ଉପସ୍ଥାନ ବେଶୀ ଥିବ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେହିଭଳି ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ୩୦ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପସ୍ଥାନ ରହିଲେ ମାସକୁ ୩ଶହ ଏବଂ ବର୍ଷକୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ୫୦ରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଉପସ୍ଥାନ ରହିଲେ ମାସକୁ ୪ଶହ ଏବଂ ବର୍ଷକୁ ୪ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ସେହିଭଳି ୭୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଉପସ୍ଥାନ ରହିଲେ ମାସକୁ ୬ଶହ ଏବଂ ବର୍ଷକୁ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଦୁଇ ମାସ ଛୁଟି କାଳରେ କୌଣସି ସହାୟତା ମିଳିବନି ।

   Related Posts