Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ବୀରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

5/06/2020 at 9:32 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୫/୦୬: ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାବେ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବସେବା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଲିମ୍ପିଆନ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ ଓ ହକି ତାରକା ବୀରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନାମ ସିଧାସଳଖ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସୁପାରିସ ହୋଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଦୂତିଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ ହୋଇଛି ବୋଲି କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ପୁଣି ବୀରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି । ଦୂତିଙ୍କ ନାମ ଜାତୀୟ ଆଥଲେଟିକ୍‌ ଫେଡେରେସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଏଫ୍‌ଆଇ) ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସୁପାରିସ ହୋଇଛି । ଗତକାଲି ଏଏଫ୍‌ଆଇ ତାଙ୍କ ନାମ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଇଥିଲା ।

ହକି ଇଣ୍ଡିଆ କିନ୍ତୁ ବୀରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରି ନାହିଁ । ବରଂ ଖେଳରତ୍ନ ପାଇଁ ରାଣୀ ରାମପାଲ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ବନ୍ଦନା କାଟାରିଆ, ମୋନିକା ଓ ହର୍ମନପ୍ରୀତଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଛି । ହର୍ମନପ୍ରୀତଙ୍କ ଠାରୁ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ବରିଷ୍ଠ ଓ ଦକ୍ଷ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ ବି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ତାଙ୍କ ନାମ ନେଇ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ ନିଜ ଆଡ଼ୁ ଦୁଇ କ୍ରୀଡ଼ାବିତଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିବା ଏକ ଅଫିସିଆଲ ପତ୍ରରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଭେଟେରାନ ଡିଫେଣ୍ଡର ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକିରେ ୧୯୬ ମ୍ୟାଚ୍‌ (୧୦ ଗୋଲ) ଖେଳିବା ସହ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା, ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା, ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଖେଳିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ରଖିଛନ୍ତି । କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦଳରେ ସେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଗତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ଦଳ କଳିଙ୍ଗରୁ ହିଁ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଟିକେଟ୍‌ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ଗତକାଲି ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପୁରସ୍କାର ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଥିଲା । ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବ ନିୟମରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ । କ୍ରୀଡ଼ାବିତମାନେ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ନିଜ ନାମ ନିଜେ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗକୁ ଇ-ମେଲ୍‌ ଯୋଗେ ପଠାଇ ପାରିବେ ।

   Related Posts