Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ସାଧାରଣ ଜନଗଣନା ସହ ଏସଇବିସି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ପାଇଁ ଦାବି କଲେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର

12/01/2020 at 6:11 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୨।୦୧ – ସାଧାରଣ ଜନଗଣନା ସହ ଏସଇବିସି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ହେଉ ।  ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କୁ ଏପରି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହର ମାରିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୈତିକ ବିତର୍କ ।  କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ସମାଜରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାଗ ଭାଗ କରି ରାଜନୀତି କରିବାର ଏହା ଉଦ୍ୟମ । ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା କାହିଁକି ମଣ୍ଡଳ କମିଶନ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲାଗୁ କରିନାହାନ୍ତି । ଏହାର ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି ।

କେମିତି ହେବ ଜନଗଣନା ଜୋର ଧରିଲା ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଲା ବୟାନବାଜି।। ୨୦୨୧ ଜନଗଣନାକୁ ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ଜାତିଗତ ଭିତ୍ତିରେ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପରେ ଏହା ଏବେ ରାଜ୍ୟର ବିତର୍କର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ପଂଜାବ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଅନୁରୂପ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଗତକାଲି କ୍ୟାବିନେଟ ଏହାକୁ ମୋହର ମାରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ୨୦୨୧ ଜନଗଣନାରେ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ, ଏସଇବିସି ଲୋକଙ୍କର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗଣନା କରିବା ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉ।

ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୩୦ ବର୍ଷ ହେଲା ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ମଣ୍ଡଳ କମିଶନରେ ଥିବା ସଂରଣକ୍ଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଟାରେ ଲାଗୁ କରିପାରିନାହାନ୍ତି । ୨୦୧୧ ମସିହା ଜନଗଣନା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏସଇସିସି ଓ ରାଜ୍ୟ ଏସଇବିସି ଡେଟା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ଏସବୁ ତଥ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି । ସେହି ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉ ନାହାନ୍ତି ।  ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏ ନେଇ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ସମାଜରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାଗ ଭାଗ କରି ରାଜନୀତି କରିବାର ଏହା ଉଦ୍ୟମ ହେଉଛି। ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକେନ୍ତ ଜେନା କହିଛନ୍ତି SEBC ଗଣନା ପୂର୍ବରୁ ଆଗେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କର । ଏସ୍ସି/ଏସ୍ଟିଙ୍କୁ ୩୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଓବିସିଙ୍କୁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୨୧ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜନଗଣନା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଜଣାଇ ସାରିଛି ।ତେବେ ଏହି ଗଣନାରେ ଏସଇସିସିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା କଲମ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ରାଜ୍ୟ । ଏଥିରେ ସାମାଜିକ ଓ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ପଛୁଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ଜାତି ଓ ଶ୍ରେଣୀ ସଂଖ୍ୟା ରଖିବାକୁ ଓଡିଶା ଚାହୁଁଛି ।

ଏହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ଅଭିଯୋଗ ଖଣ୍ଡନ କରି ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଓ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରୁଛନ୍ତି । ଏସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ମାମଲା ବିଚାର ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରିବା ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ସାମାଜିକ ଏଂବ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛୁଆ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ମାନଙ୍କର ସଠିକ ତଥ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ନଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଯୋଜନା କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ହେଉଛି ।

 ଜନଗଣନା କେନ୍ଦ୍ରର ଦାୟୀତ୍ବ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ କେନ୍ଦ୍ରର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ।

   Related Posts