Friday, August 23, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ କାଚ ଭିତରୁ କରିବେ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ, ପ୍ୟାରେଡ ହେବନି…

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୪|୮: ଆଉ କେଇ ଘଣ୍ଟାର ଅପେକ୍ଷା । ପାଳିତ ହେବ ୭୩ ତମ ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ । ପଲ୍ଲୀରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସବୁଠି ଏନେଇ ଉତ୍ସାହ, ପ୍ରସ୍ତୁତି । ତେବେ ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପାଳନ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳୀ ବଦଳିଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ୟୁନିଟି ୩ ସ୍ଥିତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଲାଗି ବ୍ୟାପକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଲାଲକିଲ୍ଲା ଢାଞ୍ଚାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ତୋରଣ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପତକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । 

ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜଧାନୀର ୟୁନିଟ ଥ୍ରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୭୩ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ କେବଳ ପତକା ଉତ୍ତୋଳନ ସହ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ହେବନାହିଁ ପରେଡ୍ । ଅଭିଭାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଚାରି କମ୍ପାନି ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସୋମାନଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି ।

ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ୬ହଜାର ଦର୍ଶକଙ୍କ ବସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମଥର ଲାଗି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଉତ୍ସବ ଲାଗି ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦପରେ ସୁରକ୍ଷା ଆଲର୍ଟ କାରଣରୁ ଏଥର କଡା ପଦକ୍ଷେପ।ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ କାଚ ଭିତରୁ  ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ, ଯାହା କି ପ୍ରଥମ ।

ଚାରି ପ୍ଲାଟୁନ ଆଣ୍ଟିଟେରରିଷ୍ଟ ଫୋର୍ସ ସହିତ ୨୫ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ । ଏସଓଜି ଜବାନ ,ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ବି ନିୟୋଜୀତ ହେବେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନର ପଛପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଘର ଓ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଫୋର୍ସ ଜଗିବେ । ଉତ୍ସବବ ସ୍ଥଳର ପଛରାସ୍ତା ସହିତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆର ସାମ୍ନାରାସ୍ତାକୁ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବ ।

ଏହି ଅବସରରେ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତ୍ମୀଗାନ୍ଧିଙ୍କର ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକ ଉପରେ ଏକ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ସେଥିଲାଗି  ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଓଡିଶା ଆସିବା ସମୟରେ ବସିଥିବା ଦରି, ଚେୟାର ଆଦି ସହ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ  ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ଓ ରହଣୀର ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣାକ୍ରମର ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶୀତ ହେବ । ଏହାପରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟସେବା ଲାଗି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମେଡାଲ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ମେଡାଲ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

752 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର