Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୭ଟି ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ସରକାର, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ଜୋରଦାର୍ ବିରୋଧ କଲେ କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେପି

29/09/2020 at 7:24 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୯ ।୦୯:  କୋଭିଡ କଟକଣା ଭିତରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ମାସ୍କ ଓ ପରିଧାନ ସହ କୋଭିଡ ସଚେତନତା ସହ ଗୃହକୁ ଆସିଥିଲେ ସଦସ୍ୟ । ଦିବଙ୍ଗତ ନେତା, କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧା, ଦେଶ ପାଇଁ ସହିଦ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ  ବିୟୋଗରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେବା ପରେ ଗୃହକୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ ଟାଯାଏ ମୁଲତବି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବାଚସ୍ପତି । ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ପୁଣି ଗୃହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ସରକାର ଆଣିଥିବା ୭ ଟି ବିଲ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ।ତେବେ ଆସିଥିବା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଆମେଣ୍ଡମେଣ୍ଡ ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ବିରୋଧୀ ।

କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଧାନସଭା ମୈସୁମୀ ଅଧିବେଶନ । ଆଉ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ହିଁ ଗୃହରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ତାତି ।  ଅପରାହ୍ନରେ ସରକାର ୭ଟି ବିଲ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଓଡିଶା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍‌ କୁ ନେଇ କମ୍ପିଥିଲା ଗୃହ । ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ବିରୋଧୀ । ଚିରା ଯାଇଥିଲା ବିଲ୍ । କରୋନା ସମୟରେ ଅତି ତରବରିଆ ଭାବେ କାହିଁକି ସରକାର ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ କରୁଛନ୍ତି ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ବିରୋଧୀ । ଏହି ବିଲ୍ ଆସିଲେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର autonomy ରହିବ ନାହିଁ। ବିଲ୍‌ ଆଣିବା ପଛରେ ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି ବିଲ୍‌କୁ କଳା ବିଲ୍‌ ବୋଲି କହିବା ସହ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ବିଲ୍‌ କପିକୁ ଗୃହରେ ଚିରିଥିଲେ । ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା । ଏହାର ଜବାବରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଥିଲେ ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ବ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ଚାଲୁଛି । ବିଲ୍‌ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ସେହିଭଳି ବିରୋଧୀ ବି କୋଭିଡ୍ ଅନିୟମିତତା କଥା ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।      

ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବିଧାନସଭାରେ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଅନୁସାରେ ବିଧାୟକ ଓ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଗୃହରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ବିଧାୟକଙ୍କ ହାତରେ ଥିଲା ଗ୍ଲୋବସ, ମୁହଁରେ ମାକ୍ସ ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତାରେ ସିଟିଂ ଆରେଞ୍ଜମେଣ୍ଟ । ସିଟ୍‌ ଆଗରେ ଲାଗିଥିଲା କାଚ ପାଟିସନ । କୋଭିଡ କଟକଣା ପାଇଁ ଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ବଦଳରେ ବସିଥିଲେ ବିଧାୟକମାନେ । ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ଗାର୍ଡଅଫ ଅନର ଦେବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଅଧିବେଶନ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫେରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ । ଲୋକସେବା ଭବନରେ ୬ ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ ବିଧାୟିକା ଏବଂ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଭଦ୍ରକରୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପନେତା ଅଧିବେଶନରେ ଭିଡିଓ କନ୍ପଫେରେନ୍ସିଂରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଗୃହ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ନିବାସରୁ ଭିଡିଓ କନଫେରେନସିଂରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ ।

ଅଧିବେଶନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୭ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଦୈନିକ ସାଢ଼େ ୪ଘଣ୍ଟା ଅଧିବେଶନ ବସିବ। କେବଳ ଅକ୍ଟୋବର ୨ତାରିଖ ଗାନ୍ଧିଜୟନ୍ତୀ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଛୁଟି ରହିବ। କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଆସିବା ଯୋଗୁ ଏଥର ୩ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ୧୭ ବିଧାୟକ ଅଧିବେଶନରେ ଭାଗ ନେଇ ପାରି ନାହାନ୍ତି ।

   Related Posts