Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ବକୁଳବନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ; ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି

17/09/2018 at 4:44 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭/୯ : ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ କର୍ମଭୂମି ବକୁଳବନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ | ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି | ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବକୁଳବନ ପରିସରରିୟା ଗୋଟିଏ ବି ଗଛ କଟାଯିବନି | ପରିବେଶ ଓ ଐତିହ୍ୟ ଉଭୟଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ | ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଅସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ସତ୍ୟବାଦୀ ପାନ୍ଥନିବାସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଓଏସଡି ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ | ବଳି ପଥରରେ ଏକ ମହଲା କୋଠାରେ ହେବ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ | ବକଳୁ ବନ ପରିସରରେ ଓଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହେଲା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଗଛ ବି କଟା ଯିବନି। ଘନ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଶ ଏବଂ ଏୗତିହ୍ୟ ଉଭୟକୁ ଦୃଷ୍ଟି ରଖି ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ।
ଏଥିପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟସରକାର ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରିଛନ୍ତି। କୁଳପତି ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟାର ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଓଡିଶା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉପାଧ୍ୟୁତ୍ତର ଶିକ୍ଷାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏମଫିଲ, ପିଏଚଡି ଏବଂ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା ଓ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ସରାକରଙ୍କ ଏଭଳି ପରିକଳ୍ପନାକୁ ସ୍ବଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି ସତ୍ୟବାଦୀ ବାସୀ। ଏପଟେ ବ୍ୟୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଏପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର । ସତ୍ୟବାଦୀରେ ଓଡିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଲେ ଗୋପବନ୍ଧୁଙ୍କ ଖ୍ୟାତି କମିବ। ବକୁଳବନକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଭୁଲିଯିବେ କହିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା।
ବକଳୁ ବନ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆର୍ଦଶ ପୀଠ ଭାବେ ପସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିଲା।ଉତ୍କଳମଣି ପଣ୍ତିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର,ପଣ୍ତିତ ନିଳକଣ୍ଠ ,ପଣ୍ତିତଗୋଦାବରୀଶ ଓ ପଣ୍ତିତ କୃପାସିନ୍ଧୁଙ୍କ ମଣିଷ ତିଆରି କରାଖାନା ଥିଲା ବକୁଳ ବନ।

   Related Posts