Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆଜି ୭୩ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ହେବ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ
  • ||
  • ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ୨୧ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ
  • ||

ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇପାରୁନି କି ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁନି ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ

15/09/2019 at 6:28 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୫|୯: ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇପାରୁନି କି ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁନି ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ତଳେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ସତ୍ୟବାଦୀର ବକୁଳବନ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଶିଳାନ୍ୟାସ | ଆଉ ଆଜି ଯାଏ କାମ ସେହି ଶିଳାନ୍ୟାସରେ ଅଟକି ଯାଇଛି |  

ଏହାର କାରଣ ଖୋଜୁ ଖୋଜୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ଜମି ପାଖରେ ଅଟକିଛି ସବୁ କଥା | ମାନେ ପ୍ରଥମେ ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗଠାରୁ ଗୋପିନାଥ ଜୀଊଙ୍କ ୨୮ ଏକର ଜମି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନେବ ବୋଲି କଥା ଫାଇନାଲ ହୋଇଥିଲା | ହେଲେ ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଦାବି କରିଥିବା ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୈଠ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା |  ଏବେ ୨ ବିଭାଗର ଟଣାଓଟରା ଭିତରେ, ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୮ ଏକର ନୁହେଁ ମାତ୍ର ୯ ଏକର ଜମିରେ ହେବ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କାମ |  ୩୦ କୋଟି ନୁହେଁ ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଜମି ନିଆଯିବ |

ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିଚାଳନା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଜ ହାତରୁ ଖସାଇ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗକୁ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଖବରକୁ ବି ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ | ସେପଟେ କାମ ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ କ୍ଷୋଭ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି |  ବିରୋଧୀ ବି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅଭାବର ଆରୋପ |

ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ ସାଧନାସ୍ଥଳ ବକୁଳବନରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ କରାଯାଉ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ଦାବି ହୋଇଥିଲା | ନ୍ୟୁଜ7 ମଧ୍ୟ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାରମ୍ବାର ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରଥିଲା | ତେବେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି ଯେମିତି ସରକାର ଏକଥାକୁ ଭୁଲି ଗଲେ | ଏପରିକି ଅସ୍ଥାୟୀ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଚଳିତ ବର୍ଷରୁ ପାଠ ପଢା ନେଇ ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା ବି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ନାହିଁ |

   Related Posts