Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ଅକ୍ଟୋବର ୮ରେ ଦଶହରା ୨୭ରେ ପାଳିତ ହେବ ଦୀପାବଳି

2/10/2019 at 8:31 PM

କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ମାସର ୩୧ ଦିନରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଦିନ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ରହୁଛି। ତେବେ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁସାରେ ମାସରେ ୩ଟି ଚତୁର୍ଥୀ ତିଥି ରହୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାସରେ ଦୁର୍ଗାଷ୍ଟମୀ, ମହାନବମୀ ଓ ଦଶହରା ସାଙ୍ଗକୁ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, କରବା ଚୌଥ ଓ ଦୀପାବଳି ଭଳି ସାର୍ବଜନିକ ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ମଧ୍ୟ ପାଳିତ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖରେ ବିଜୟା ଦଶମୀ ପାଳନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମାସର ଅନ୍ୟ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସମ୍ପର୍କରେ।


ଚତୁର୍ଥୀ ବ୍ରତ
ଚଳିତମାସର ୨ ତାରିଖରେ ବିନାୟକ  ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୭ ଓ ୩୧ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟ ୨ଟି ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳନ ହେବ। ମାସରେ ସାଧାରଣତଃ ୨ଟି ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଚଳିତମାସରେ ୩ଟି ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳନ ହେଉଛି। ୧୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସଙ୍କୁଷ୍ଟି ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାସର ଶେଷ ଦିନଟି ଅର୍ଥାତ ୩୧ ତାରିଖରେ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀ ପଡୁଛି।


ଏକାଦଶୀ
ମାସରେ ୨ଟି ଏକାଦଶୀ ପଡୁଛି। ୯ ତାରିଖରେ ପାପାଙ୍କୁଶା ଏକାଦଶୀ ପାଳନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୨୪ ତାରିଖରେ ରମା ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ପାଳନ ହେବ। ଏହା ଛଡା ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ତାରିଖରେ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଓଡିଶାରେ କୁମାରପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଭାବେ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦିନଟିକୁ ଦେଶରେ ବାଲ୍ମିକୀ ଜୟନ୍ତୀ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯିବ। ୧୪ ତାରିଖରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ ତାରିଖଦିନ କରବା ଚୌଥ ସାଙ୍ଗକୁ ତୁଳାସଂକ୍ରାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ରହୁଛି। ସେହି ଦିନ ଲୋକେ ରୋହିଣୀ ବ୍ରତ ମଧ୍ୟ କରିବେ।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ତାରିଖ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବ ପୂଷ୍ୟାନକ୍ଷତ୍ର ପଡୁଥିବା ବେଳେ ତିଥି କ୍ଷୟ ଯୋଗୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ ତାରିଖରେ ଧନତେରଶ ପାଳନ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ ସକାଳେ ରୂପ ଚତୁର୍ଥୀ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୀପାବଳୀ ଅମାବଶ୍ୟା ପାଳନ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ତାରିଖ ଦିନ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା ଓ ୨୯ ତାରିଖରେ ଜମ ଦ୍ୱିତୀୟା ପାଳନ ହେବ।  

   Related Posts