Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ କରୋନା ନିୟମର ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ଉଲଙ୍ଘନ, ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଲେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ୍ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବୁ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଏକ ତରଫା ପ୍ରେମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତକାଣ୍ଡ, ବାହା ହେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ଭାଇ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରା ବନ୍ଦ, ଆଜିଠୁ ଜୁନ୍ ୧୫ ଯାଏଁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ୨ କୋଟି ୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍ ଆଦାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୟେଲୋ ଜୋନ୍‌କୁ ଗଲା ୫ ଜିଲ୍ଲା, ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି ରେଡ୍ ଜୋନ୍‌ରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : କୋଇଲା ଖଣି ମ୍ୟାନେଜର ଅଫିସରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରୁ ଛତିଶଗଡକୁ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ସିଲ୍, ଅପ୍ରେଲ ୩୦ଯାଏଁ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ଠପ୍
  • ||
  • CBSE ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ସ୍ଥିର କରିବ ବୋର୍ଡ
  • ||

ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ବାହାରକୁ ଯିବା ଯଦି ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ, ତାହେଲେ ମାନନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ, ନଚେତ ଭୋଗିବେ…

29/03/2020 at 4:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୩ : ଭୟଙ୍କର କରୋନା ମହାମାରୀ ସାରା ଦେଶରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଛି | ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ କରାଯାଇଛି | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତର ସ୍ୱୈଲରାଜ ସିଦ୍ଦିକି ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଥାସମ୍ଭବ ଘରେ ରୁହ, ଯଦି ଦରକାର ନାହିଁ ତାହେଲେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଅନାହିଁ  | ବସ୍ କିମ୍ବା ଚାଲି ଚାଲି ବି ହଉ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ପ୍ରଥମେ କରୋନା ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଡକ୍ଟର ସିଦ୍ଦିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଆଉ ଥରେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଥଟ୍ଟା ବୋଲି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ୟୁପିର ଖୁର୍ଜା ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ |

ଡାକ୍ତର ଡ଼ ସ୍ୱୈଲରାଜ ସିଦ୍ଦିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଯାଇ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଏକ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପରୀକ୍ଷା ନୁହେଁ, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି |ଯାଞ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା କେତେ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ତାପମାତ୍ରା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ | ଯଦି ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ ଠାରୁ ଅଧିକ ଥାଏ, ତେବେ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିପଦ, କଦାପି ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୟୁପିର ଖୁର୍ଜାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକ ଅମ୍ରାବତୀରୁ ଆସିଥିଲେ। ସେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ପରେ ସେହି ଯୁବକଙ୍କର ଶରୀରରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଯୁବକ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ତିନି ଭାଇ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମେରଟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯୁବକ ଜଣକ ତାଙ୍କର ୫୦ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଅନ୍ୟ ଅତିଥିମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି । ଉକ୍ତ ଯୁବକ ମସଜିଦରେ ନମାଜ ପଢିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ | ତେଣୁ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଶାସନ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଯୁବକ ଟ୍ରେନରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିବେ | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଏକ ସହଜ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ନୁହେଁ। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର କରିଥିବାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବ |

   Related Posts