Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

କଂଗ୍ରେସ ନଜରରେ କିଷାନ: ଛତିଶଗଡରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନ୍ୟାୟ ଯୋଜନା,୭୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପାଇବେ ୧୯ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ

21/05/2020 at 4:43 PM

ରାୟପୁର, ୨୧|୦୫:  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପୂଣ୍ୟତିଥୀରେ ଛତିଶଗଡରେ ଶାସନାଧିନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ନ୍ୟାୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ଅନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବଘେଲା ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଦଳ ଖୁସି ଅଛି ବୋଲି ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି ।

ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜୀବଙ୍କ ହୃଦୟରେ କୃଷକ, ମହିଳା, ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ପାଇବା ଥିଲା । ସେ ଏହି ଶ୍ରେଣୀର କଷ୍ଟ ଓ ଅସୁବିଧାକୁ ବୁଝିଥିଲେ । ତେଣୁ ସେ ସିଧାସଳଖ କୃଷକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ବୁଝୁଥିଲେ । କୃଷକ ଓ କୃଷି ଭାରତର ବିକାଶର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ବୋଲି ସେ ମାନୁଥିଲେ ।

ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରବକ୍ତା ରଣଦୀପ ସୁରେଜଓ୍ୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ କିଷାନ ନ୍ୟାୟ ଯୋଜନା ହେଉଛି ଏକ ଐତିହାସିକ ଯୋଜନା । ଏଠାରେ ୧୯ ଲକ୍ଷ ଧାନ, ମକା, ଆଖୁ ଚାଷ କରୁଥିବା କୃଷକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ୭୫୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ପ୍ରାଥମେ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କିସ୍ତୀ ପଠାଯିବ ।  ଭାରତ ସରକାର ଏଥିରୁ କିଛି ଶିଖିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଛତିଶଗଡ କଂଗ୍ରେସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ନୋବେଲ ବିଜୟୀ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଜିତ ବାନାର୍ଜୀ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଆଜି କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କରିଦେଖାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୮ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ୮୩୪ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତୀରେ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ୯ ଲକ୍ଷ ୫୩ ହଜାର ୭୦୬ ଭାଗ ଚାଷୀ, ୫ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ ଓ ୩ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୮୪୪ ବଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts