Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଯାଜପୁରରେ ଚାଲିଛି ୩୦ରୁ ଅଧିକ ବେଆଇନ ମଦ୍ରାସା : କାହାର ନିଘା ନାହିଁ କି ଯାଞ୍ଚ ନାହିଁ, କେଉଁଠୁ ଆସୁଛି ପଇସା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଲେ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ

9/08/2019 at 5:21 PM

ଯାଜପୁର ୯|୮: ଯାଜପୁରରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ମଦ୍ରାସା । ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ବେଆଇନ ମଦ୍ରାସା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପୂରା ଯେମିତି ଆଖି ବୁଜିଦେଇଛି । ଚାନ୍ଦାରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ମଦ୍ରାସାଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି ।

ଛତୁ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଗଢ଼ି ଉଠୁଛି ମଦ୍ରାସା । ଯାଜପୁରରରେ ଗଣ୍ଡା  ଗଣ୍ଡା  ବେଆଇନ ମଦ୍ରାସା । କିଏ ଖୋଲୁଛି ଏ ସବୁ ? କାହା ଅର୍ଥରେ ଚାଲୁଛି ? କୋରେଇ, ବିଞ୍ଝାରପୁର, ଯାଜପୁର, ବରୀ, ବ୍ରହ୍ମବରଦା, ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଧଡ଼କ ଭାବେ ଚାଲିଛି ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ବେଆଇନ ମଦ୍ରାସା । ଏଗୁଡ଼ିକୁ ନା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଏନଓସି ଅଛି ନା ସରକାରୀ ସ୍ବୀକୃତି ମିଳିଛି ।

ଫଳରେ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ମିଳୁନି ଏସବୁ ମଦ୍ରାସାଗୁଡ଼ିକୁ । ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର  ଶହ ଶହ ମୁସଲିମ୍ ପିଲା ଏଠାରେ ରହି ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ? ଏଇ ପିଲାମାନଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବା  ଖର୍ଚ୍ଚ ଆସୁଛି କେଉଁଠୁ ? ମଦ୍ରାସାର ସୁଉଚ୍ଚ କୋଠା କାହା ଅର୍ଥରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ?  ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା କଳା ଟଙ୍କାରେ ଏହି ମଦ୍ରାସା ଚାଲୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ।

 ତେବେ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରି ମଦ୍ରସା ଚଳାଯାଉଛି ବୋଲି  କତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ତାଙ୍କ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ମଦ୍ରସା ଚଳାଯିବା କଥା ।  ତେଣୁ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମରେ ମଦ୍ରସା ଚଳାଇବାକୁ ରୋକଠୋକ୍ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ।    

ଏନେଇ ଆମେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲୁ । ଏ ବିଷୟରେ ଏସ୍.ପି ଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ସହ ତୁରନ୍ତି ବେଆଇନ୍ ମଦ୍ରାସାଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି । ସତରେ କଣ ଗାଁ ଲୋକ ଏବଂ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଠାରୁ ମାଗିଯାଚି  ମଦ୍ରାସା ଚଳାଉଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଏହା ପଛରେ ଆଉ କିଛି ଗୁମର ନାହିଁ ତ ।

   Related Posts