Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫେବୃଆରୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍: ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍ରେ ବସି ପାରିବେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ, ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍
  • ||
  • ଜାମିନ ସତ୍ତ୍ଵେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ‌
  • ||
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||

ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ବି ମହାବୀର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ; ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଲେ ଏନଟିସିଏ ଓ ଡବ୍ଲୁଆଇଆଇ ଟିମ୍

16/11/2018 at 9:55 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୬|୧୧: ସାତକୋଶିଆ ବାଘ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା । ମହାବୀରର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରୀ ଅସୁସ୍ଥ । ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କାହ୍ନା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ମହାବୀର ଏବଂ ବାନ୍ଧବଗଡରୁ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଅଣା ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯୋଜନା ଫସର ଫାଟି ଯାଇଛି । ମହାବଳ ମହାବୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ରାଜ୍ୟ ବନବିଭାଗ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଚିହ୍ନ ଲଗାଇ ଦେଇଛି । ସାତକୋଶିଆରେ ମହାବଳ ମହାବୀରର ମୃତ୍ୟୁର ତଦନ୍ତ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଜାତୀୟ ବାଘ ସଂରକ୍ଷଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଏନଟିସିଏ)ର ଅଧିକାରୀ ଆସିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଡେରାଡୁନ ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଡବ୍ଲୁଆଇଆଇର ଟିମ୍ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଡକ୍ଟର ରମେଶଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଆସିଥିବା ଟିମ୍ ସିଧାସଳଖ ସାତକୋଶିଆ ଯିବେ।

ଗତକାଲି ମହାବୀରର ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ହୋଇଛି । ବନବିଭାଗ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପୋଡି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ବି ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି । ତଦନ୍ତ କରିବେ ଏନଟିସିଏ ଓ ଡବ୍ଲୁଆଇଆଇ ଟିମ୍ । ସେପଟେ ସାତକୋଶିଆରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଟାଇଗରକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ଆଗକୁ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଏନଟିସିଏ ଏବଂ ଡବ୍ଲୁଆଇଆଇ ଟିମ୍ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ସ୍ଥିର ହେବ ।

   Related Posts