Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ଉପ-କାରାଗାରରେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁକୁ ମାରି ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା କଲେ, ଭାଗ ଛିଡିଲାନି ବୋଲି ଜଣଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କ୍ୟାବିନରୁ ୨ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ନଦୀରେ ଭାସୁଛି କୁମ୍ଭୀରର ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଗାଁ ମୁହାଁ ହାତୀ ପଲ, ଭୟଭୀତ ଗ୍ରାମବାସୀ, ପଡିଲା ତାଟି କବାଟ
  • ||
  • ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • କମୁଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅମାନବୀୟ : ଗୋଡାଇବାରୁ କୁକୁରକୁ ହତ୍ୟା, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ଆସନ୍ତାକାଲି ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ଲାଗୁ
  • ||

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ମୋବାଇଲରେ ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ଦେଖୁଥିଲେ ସାବଧାନ: ଅତି ସହଜରେ ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି ଠକାମିର, ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

26/10/2019 at 12:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୬|୧୦: ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମୋବାଇଲରେ ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ଦେଖୁଥିବା ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଖବର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଅଧିକାଂଶ ଯୁବପୀଢ଼ି ମୋବାଇଲରେ ପର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ୍‌ରେ ଆଡଲ୍ଟ ଫିଲ୍ମ ଦେଖି ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ମୋବାଇଲରେ ପର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ୍‌ ଅନ କରିବା ଦ୍ବାରା ୟୁଜର୍ସ ବହୁ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପାରନ୍ତି।

ଗବେଷଣାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମୋବାଇଲରେ ପର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ୍‌ ଅନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଅନ୍ୟ ଆପ୍‌ ଆକ୍ଟିଭେଟ୍ ପାଇଁ ଅପ୍ସନ ଆସିଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ହ୍ୟାକର୍ସ ଅତି ସହଜରେ ମୋବାଇଲରେ ଥିବା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟକୁ ଚୋରି କରି ନେଇଥାନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଡିଟେଲ୍ସ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚୋରି ହୋଇଥାଏ। ମୋବାଇଲ ଡିଭାଇସ୍‌ ଓ ପର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ମୋବାଇଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଓ୍ବାଣ୍ଡେରା(Wandera)  ଏଭଳି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି।

ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ମ୍ୟାଲଓ୍ବେୟର(malware) ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରୁ ଆସିଥାଏ। ମ୍ୟାଲଓ୍ବେର ଦ୍ବାର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ଫୋନରେ ଭାଇରସ ପଶିଥାଏ। ଏହା ଅତି ଶୀଘ୍ର ଡିଭାଇସକୁ ଖରାପ କରି ଦେଇଥାଏ।

 ଋଷର ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି କମ୍ପାନୀ କସ୍‌ର୍ପସ୍କାଏ ଲ୍ୟାବ୍‌(Kaspersky Lab)  ପକ୍ଷରୁ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପାଖାପାଖି ୧୨ ଲକ୍ଷ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ୟୁଜର୍ସ ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ଫଳରେ ମ୍ୟାଲଓ୍ବେରରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଯାହାକି ଗତ ବର୍ଷ ୪୯ ଲକ୍ଷ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ୟୁଜର୍ସ ମ୍ୟାଲଓ୍ବେୟରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ।

ମୋବାଇଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଓ୍ବାଣ୍ଡେରାର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ମୋବାଇଲରେ ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ। କାହିଁକି ଅତିଶୀଘ୍ର ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଡିଓ ଦେଖିଥିବା ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ମୋବାଇଲରୁ ହ୍ୟାକର୍ସ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଚୋରି  କରି ନେଇଥାନ୍ତି।

   Related Posts