Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ସୁନ୍ଦରମୁଣ୍ଡି ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛ ପୋଡି ପାଉଁଶ
  • ||
  • କୁଚିଣ୍ଡା : ଭଡାଘରେ ଚାଲିଥିଲା ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍, ମହିଳା ସହ ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହଷ୍ଟେଲରେ ୯ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ଆର୍.ଉଦୟଗିରି : ଉପକାରାଗାରରୁ ୨ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ଫେରାର, ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍‌ରେ ଥିଲେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ବାର : ଚାରବାଟିଆ ଏଆରସିରେ ପୁଣି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଛି ୬ଟି ଦମକଳ ଗାଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟିକା, ୧୨ଟି ସରକାରୀ ଓ ୧୦ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିସୁଟ୍‌ର ୨୫ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସସପେଣ୍ଡ ହେଲା ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଛିଣ୍ଡି ପଡିଲା ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟିକା, ୧୨ଟି ସରକାରୀ ଓ ୧୦ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀପଠାରୁ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ବାଲି ଚାଲାଣ ଘଟଣା : ୭ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଏଣିକି ଘରେ ବସି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭରିବେ ସହରାଞ୍ଚଳ ବାସିନ୍ଦା – ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅନଲାଇନ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା

20/01/2020 at 6:41 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୦।୦୧ – ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ନେଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ  ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଲୋକସେବା ଭବନର କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ ସେଣ୍ଟରରେ ଏହି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ତେବେ କ’ଣ ରହିଛି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା । ….

ଏଣିକି ଘରେ ବସି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭରିବେ ସହରାଞ୍ଚଳ ବାସିନ୍ଦା । ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅନଲାଇନ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଭୁବନେଶ୍ବର ମହାନଗରରେ www.bhubaneswar.me ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ www.ulbodisha.gov.in ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ଟିକସ ଭରିପାରିବେ ଲୋକେ । କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଡେବିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ନେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌, ଇ-ଓ୍ବାଲେଟ୍‌ ଏବଂ ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ଡିପୋଜିଟ୍‌ କରିପାରିବେ । ଏଥି ସହ ଟିକସ ଦେବା ପାଇଁ ନିକଟରେ ଥିବା ସାଧାରଣ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର ବା CSCରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଟିକସ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍‌ ସମ୍ପତ୍ତି ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ନେଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ରାଜ୍ୟର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ ଲାଗି କେବଳ ଯେ ଅନଲାଇନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ତାହା ନୁହେଁ,  ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟର ବୃହତ ୯ଟି ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟିକସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ୨ମାସ ଭିତରେ ୧୭୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟ୍ୟାକ୍ସ କଲେକ୍ସନ ପାଇଁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଏମିତିରେ ସର୍ବାଧିକ ଟିକସ ଆଦାୟ କରିଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୃ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ ।

ସହରାଞ୍ଚଳରୁ ଟିକସ ଆଦାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୧୦ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା । ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଟିକସ ଆଦାୟ ପାଇଁ ଏଭଳି ଅଭିନବ ପ୍ରଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଯାହାଦ୍ବାରା ଆଦାୟ ଟିକସ ସହରାଞ୍ଚଳ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରିବ ।

   Related Posts