Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଇଟାଲୀର ଲୋକମାନେ କରୋନାରେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ କି ?

1/04/2020 at 10:29 AM

ରାସ୍ତାରେ ବିଞ୍ଚି ହୋଇପଡିଥିବା ନୋଟଗୁଡିକର କିଛି ଫଟୋ ଫେସବୁକରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ମିଳିତ ଭାବେ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଇଟାଲୀରୁ ଆସିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଇଟାଲୀରେ ଲୋକମାନେ ଧନକୁ ମୂଲ୍ୟହୀନ ବୋଲି କହି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗୁଛନ୍ତି। ଜଣେ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଆଜି ଇଟାଲୀରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ | ତୁମ ପାଖରେ ଯାହା ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ସେଥିରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କର, ନଚେତ୍ ଦିନେ ଏହି ଧନ କେବଳ କାଗଜ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ରହିଯିବ ଏବଂ ତୁମେ ଏହାକୁ ଏହିପରି ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ |

ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଭଗବାନଙ୍କ କେଉଁ କେଉଁ ଶକ୍ତିକୁ ଅଣଦେଖା କରିବ ? ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଥର ସେୟାର କରାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟ ୟୁଜରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି   | ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ଏକ ତଦନ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଫଟୋ  ଇଟାଲୀର ନୁହେଁ ଭେନେଜୁଏଲାର | ରେଭର୍ସ ଇମେଜ୍ ସନ୍ଧାନରେ ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ତାରିଖର ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟ ମିଳିଥିଲା | ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ୩.୮୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥର ସେୟାର କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଏହି ଫଟୋର ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା, ଏହି ଫଟୋ ଭେନେଜୁଏଲାର | ଏଠାରେ ଟଙ୍କା ନାଳରେ ଫିଙ୍ଗିଦିଆଯାଇଛି | ଏହାର କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ | ତେବେ ଫଟୋରୁ ଏତିକି ପ୍ରମାଣ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ ସମୟ ନୁହେଁ | ତେବେ ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଫଟୋଟି ଭେନେଜୁଏଲା ରାସ୍ତାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାଇରାଲ୍ କ୍ୟାପସନ୍ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଥିଲା |

ବାସ୍ତବରେ, ଭେନେଜୁଏଲାରେ ଅବ୍ୟବହୃତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ବଦଳାଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, ଭେନେଜୁଏଲା ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ବଦଳାଇଲା | ଏହା ପରେ, ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନଥିଲା |  ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଫଟୋ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତିର। ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭେନେଜୁଏଲା ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମେଡୁରାଦାସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଠିକ ଦିନେ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ ତାରିଖରେ ବିସେଣ୍ଟେନେରୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଜେନ୍ସିରେ କିଛି ଲୋକ ମୁଖା ପିନ୍ଧି ଡକାୟତି କରିଥିଲେ। ଡକାୟତି ପରେ ଲୋକମାନେ ପୁରୁଣା ଟଙ୍କାକୁ ରାସ୍ତାରେ ପକାଇ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଯାହାଫଳରେ ଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଅର୍ଥହୀନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ପାରିବେ | ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ବିରୋଧର ଏକ ତରିକା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲା |

ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ଇଟାଲୀର ଲୋକମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ଫୋପାଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଫଟୋଗୁଡିକ ଇଟାଲୀର ନୁହେଁ ଭେନେଜୁଏଲର | ଏହି ଫଟୋ ସହିତ ଇଟାଲୀ କାରଣ ଭାଇରସର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ |

   Related Posts