Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଡ ଘରେ ‘ଭିନେ’ କଳି : ହିନ୍ଦୁଜା ୪ ଭାଇଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆତ୍ମୀୟ ବାଧକ, ମାମଲା କୋର୍ଟରେ
  • ||
  • କାନପୁର ଟେଷ୍ଟ : କିଓ୍ୱି ବୋଲରଙ୍କ ଦମଦାର ବୋଲିଂ, ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତ ୩୪୫ରେ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଦମଦାର ଶତକ, ନିରାଶ କଲେ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହ ଓ ଅକ୍ଷର ପଟେଲ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୧୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୨୨୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜନ୍ମହେଲା ୨ ମୁଣ୍ଡିଆ ଶିଶୁ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଛାଡି ଫେରାର ହୋଇଗଲେ ବାପା-ମାଆ
  • ||
  • ମାତିଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟକଲେ ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହେଲା କିଙ୍ଗଫିସର ବସ୍, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ଗଜପତିରେ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଅପରେସନ ନୀଳ ଜହର : ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ଦମଦାର ବ୍ୟାଟିଂ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ରେକର୍ଡ
  • ||

ଇଟାଲୀର ଲୋକମାନେ କରୋନାରେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ କି ?

1/04/2020 at 10:29 AM

ରାସ୍ତାରେ ବିଞ୍ଚି ହୋଇପଡିଥିବା ନୋଟଗୁଡିକର କିଛି ଫଟୋ ଫେସବୁକରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ମିଳିତ ଭାବେ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଇଟାଲୀରୁ ଆସିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଇଟାଲୀରେ ଲୋକମାନେ ଧନକୁ ମୂଲ୍ୟହୀନ ବୋଲି କହି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗୁଛନ୍ତି। ଜଣେ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଆଜି ଇଟାଲୀରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ | ତୁମ ପାଖରେ ଯାହା ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ସେଥିରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କର, ନଚେତ୍ ଦିନେ ଏହି ଧନ କେବଳ କାଗଜ ଖଣ୍ଡ ହୋଇ ରହିଯିବ ଏବଂ ତୁମେ ଏହାକୁ ଏହିପରି ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ |

ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଭଗବାନଙ୍କ କେଉଁ କେଉଁ ଶକ୍ତିକୁ ଅଣଦେଖା କରିବ ? ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଥର ସେୟାର କରାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟ ୟୁଜରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି   | ତେବେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ଏକ ତଦନ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଫଟୋ  ଇଟାଲୀର ନୁହେଁ ଭେନେଜୁଏଲାର | ରେଭର୍ସ ଇମେଜ୍ ସନ୍ଧାନରେ ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ ତାରିଖର ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟ ମିଳିଥିଲା | ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ୩.୮୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥର ସେୟାର କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଏହି ଫଟୋର ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା, ଏହି ଫଟୋ ଭେନେଜୁଏଲାର | ଏଠାରେ ଟଙ୍କା ନାଳରେ ଫିଙ୍ଗିଦିଆଯାଇଛି | ଏହାର କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ | ତେବେ ଫଟୋରୁ ଏତିକି ପ୍ରମାଣ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ ସମୟ ନୁହେଁ | ତେବେ ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଫଟୋଟି ଭେନେଜୁଏଲା ରାସ୍ତାର ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାଇରାଲ୍ କ୍ୟାପସନ୍ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଥିଲା |

ବାସ୍ତବରେ, ଭେନେଜୁଏଲାରେ ଅବ୍ୟବହୃତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ବଦଳାଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, ଭେନେଜୁଏଲା ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ବଦଳାଇଲା | ଏହା ପରେ, ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନଥିଲା |  ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଫଟୋ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତିର। ୨୦୧୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭେନେଜୁଏଲା ନ୍ୟୁଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମେଡୁରାଦାସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଠିକ ଦିନେ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ ତାରିଖରେ ବିସେଣ୍ଟେନେରୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଜେନ୍ସିରେ କିଛି ଲୋକ ମୁଖା ପିନ୍ଧି ଡକାୟତି କରିଥିଲେ। ଡକାୟତି ପରେ ଲୋକମାନେ ପୁରୁଣା ଟଙ୍କାକୁ ରାସ୍ତାରେ ପକାଇ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଯାହାଫଳରେ ଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଅର୍ଥହୀନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ପାରିବେ | ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ବିରୋଧର ଏକ ତରିକା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲା |

ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ମଧ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ଇଟାଲୀର ଲୋକମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ଫୋପାଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଫଟୋଗୁଡିକ ଇଟାଲୀର ନୁହେଁ ଭେନେଜୁଏଲର | ଏହି ଫଟୋ ସହିତ ଇଟାଲୀ କାରଣ ଭାଇରସର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ |

   Related Posts