Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ମିଛ ନୁହେଁ ପୁରା ସତ : ସେକ୍ସପିୟର ନେଲେ କୋଭିଡ୍ ଟୀକା, ସେ ଓ୍ବାର୍କସାୟାରରେ ରୁହନ୍ତି… କିଏ ସେ, କାହିଁକି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ?

8/12/2020 at 9:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୨ : ମାର୍ଗେଟ୍ କିନାନ (୯୦ ବର୍ଷ) ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ଫାଇଜର-ବାୟୋଟେକ ଟୀକା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ଯିଏ ଭ୍ୟାକସିନ ପାଇଛନ୍ତି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଓ୍ବାର୍କସାୟାରର ୱିଲିୟମ୍ ସେକ୍ସପିୟର । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଲେଖକ ସେକ୍ସପିୟରଙ୍କ ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ମିଡଲ୍ୟାଣ୍ଡର କୋଭେଣ୍ଟ୍ରିସ୍ଥିତ ୟୁନିଭରସିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ମାର୍ଗେଟ୍ କିନାନ ଏବଂ ୱିଲିୟମ୍ ସେକ୍ସପିୟରଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଛି ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ସେକ୍ସପିୟରଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଛି ତାଙ୍କର ବୟସ ୮୧ ବର୍ଷ । ବୟସ୍କ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏବେ ସେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ।

ଜଣେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କିନାନଙ୍କୁ ପେସେଣ୍ଟ୍ 1A କୁହାଯିବ, ତେବେ ସେକ୍ସପିୟରଙ୍କୁ 2B ବୋଲି କୁହାଯିବ କି? ଅନ୍ୟ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେକ୍ସପିୟର ମଧ୍ୟ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି । ଜଣେ ୟୁଜର କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଦୁନିଆରେ ଯେଉଁଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ କେବଳ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକା ପାଇଛନ୍ତି, ସେ ସର୍ବଦା ମନେ ରହିବେ ।

ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ଜଣେ ୯୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଫାଇଜର / ବାୟୋଏଣ୍ଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଟୀକା ନେବାରେ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ମାର୍ଗେଟ୍ କିନାନଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବା ପରେ ବ୍ରିଟେନ୍ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ୯୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ମାର୍ଗେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକା ପାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଁ ନିଜକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅନୁଭବ କରୁଛି । ଏହା ମୋ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜନ୍ମଦିନ ଉପହାର ଥିଲା ’। ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଏହାକୁ ଏକ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ବୋଲି କହିବା ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିନ ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଟୀକା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।   

   Related Posts