Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ବିଶ୍ଵ ତାପାୟନ ଏବେ ଚିନ୍ତାଜନକ: ଧଳା ଭାଲୁଙ୍କ ନିରାପଦ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳକୁ ବିପଦ, ନରଓ୍ଵେ ନିକଟସ୍ଥ ସ୍ଵାଲବାର୍ଡ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜରେ ଉତ୍ତାପ ଭାଙ୍ଗିଲା ୪୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ

26/07/2020 at 3:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୭: ନରଓ୍ଵେର ଆର୍କଟିକ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ ସ୍ଵାଲବାର୍ଡରେ ଶନିବାର ୪୦ ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାରେ ରେକର୍ଡ କାଟିଛି। ଯାହା ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ ସହିତ ସମାନ ବୋଲି ଦେଶର ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆର୍କଟିକରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ପୃଥିବୀର ଦୁଇଗୁଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଧଳାଭାଲୁ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରଜାତି  ଜୀବଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବହୁତ ବଡ ବିପଦ ସାଜିଛି।

ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ, ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଅପରାହ୍ନରେ ତାପମାତ୍ରା ୨୧.୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ (୭୦.୨ ଫାରେନ୍‌ହାଇଟ୍) ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୯୭୯ରେ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜରେ ତାପମାତ୍ରା ୨୧.୩ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ କ୍ରିଷ୍ଟେନ ଜିସଲେଫସ୍ AFP କୁ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତର ନରୱେ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଏକମାତ୍ର ଜନବହୁଳ ଦ୍ୱୀପ ସ୍ପିଜବର୍ଗେନରେ ପରିଚାଳିତ ସ୍ଵାଲବାର୍ଡ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ ଉତ୍ତର ପୋଲଠାରୁ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ହିଟ୍‌ଓ୍ଵେଭ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ  ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯାହା ଜୁଲାଇରେ ସ୍ଵାଭାବିକ ତାପମାତ୍ରାଠୁ ବହୁତ ଅଧିକ। ଫଳରେ ଜୁଲାଇ ମାସ ଆର୍କଟିକ୍ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଗରମ ମାସ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଜାନୁୟାରୀ ଠାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ପାଞ୍ଚ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ରହିଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଆର୍କଟିକ ଅଞ୍ଚଳ ବାହାରେ ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସାଇବେରିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାପମାତ୍ରା ୩୮ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଛି। ନିକଟରେ ଆସିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ‘୨୧୦୦ରେ ସ୍ଵାଲବାର୍ଡ ଜଳବାୟୁ’ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରୀନହାଉସ୍‌ ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ସର୍ଜନସ୍ତର କାରଣରୁ ୨୦୭୦ ଓ ୨୧୦୦ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜରେ ତାପମାତ୍ରା ୭ ରୁ ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ  ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଶ୍ୟ ଆର୍କଟିକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୧୯୭୧ ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଶୀତ ଋତୁରେ ସ୍ଵାଭାବିକଠୁ ୩ ରୁ ୫ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସ୍ଵାଲବାର୍ଡ ଧଳା ଭାଲୁ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଭାଲୁ ବିଯୁକ୍ତ ୨୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରାକୁ ମଧ୍ୟ ସହ୍ୟ କରି ପାରନ୍ତି।

   Related Posts