Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ୍’ ଉପନ୍ୟାସ ପାଇଁ ଆର୍ୟଲାଣ୍ଡର ଲେଖିକା ଏନ୍ନା ବାର୍ନସଙ୍କୁ ୨୦୧୮ର ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର

18/10/2018 at 2:50 PM

ଆର୍ୟଲାଣ୍ଡ ୧୮/୧୦: ଉତ୍ତର ଆର୍ୟଲାଣ୍ଡର ଲେଖିକା ଆନ୍ନା ବାର୍ନସଙ୍କୁ ୨୦୧୮ର  ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି। ଇଂରାଜୀ ଉପନ୍ୟାସ ‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ୍’ ନିମନ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ତୃତୀୟ ପୁସ୍ତକ।

ଆନ୍ନାଙ୍କ ଲିଖିତ ‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ୍’ ପୁସ୍ତକର କାହାଣୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କାହାଣୀ ଅନୁସାରେ ଏହି ମହିଳା ଜଣକ ଯୈାନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ପାଇଁ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ,ସାମାଜିକ ଚାପ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ନିଷ୍ଠା ଭଳି ଅସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଜଣେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶୋଷଣ ଶିକାର ହେଉଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ସେ ଜଣେ ବିବାହିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ ।

ଆନ୍ନାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସହ ୫୦ହଜାର ପାଉଣ୍ଡ ନଗଦ ରାଶି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଆନ୍ନାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଚାରକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମିଲ୍କମ୍ୟାନ’ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପୁସ୍ତକ। ଏହା ସହିତ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ମହିଳାଙ୍କ ଦୁଃଖ ଓ ମାନସିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନିଖୁଣ ଭାବେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଚାରକ ମାନେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

କମନଓ୍ବେଲଥ ଦେଶର ନାଗରିକ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖିଥିବା ମୌଳିକ ଉପନ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚିତ ପୁସ୍ତକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୁକର୍ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ୨୦୦୮ମସିହାରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଭାରତୀୟ ଲେଖକ ଅରବିନ୍ଦ ଅଡିଗାଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା। ଅଡିଗାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଆହୁରି ୫ଜଣ ମୂଳ ଭାରତୀୟ ଲେଖକଙ୍କୁ ମିଳିଛି । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି କିରଣ ଦେଶାଇ, ଅରୁନ୍ଧତୀ ରାୟ,ବି.ଏସ୍ ନାୟପଲ ଏବଂ ସଲମାନ ରଶଦି ।

 

 

 

 

   Related Posts