Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ବିପଦ ବଢାଇଲାଣି ନୋରୋ ଭାଇରସ: ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି , ଚିହ୍ନଟ ହେଲାଣି ନୂଆ ମାମଲା

28/07/2021 at 12:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୭ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁର ନାମ ହେଉଛି ନୋରୋ । ଗତ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ଧରି ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଗଲା । ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ୧୫୪ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବ୍ରିଟେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିସ୍ତାରିତ ନୋରୋ ଭୂତାଣୁକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।
ନୋରୋ ଭାଇରସ କ’ଣ?
ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) କହିଛି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ଲୋକମାନଙ୍କର ବାନ୍ତି ଏବଂ ଝାଡା ହୋଇଥାଏ । PHE ଏହାକୁ ଓ୍ୱିଣ୍ଟର ବଗ୍ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛି । ଯଦିଓ ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ଅନେକ କଣିକା ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି ।

ଏହା କିପରି ବିସ୍ତାର ହୋଇଥାଏ ?
ସିଡିସି କହିଛି ଯେ ନୋରୋ ସଂକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଜମେ ଡାଇରେକ୍ଟ କଣ୍ଟାକ୍ଟରେ ଆସିଲେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ଦୂଷିତ ପୃଷ୍ଠକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଏବଂ ହାତ ନ ଧୋଇ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରି ନୋରୋଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ।
ଭୂତାଣୁର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?
ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଝାଡ଼ା, ବାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ପେଟରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ଅନ୍ତନଳୀ ଏବଂ ପେଟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାହ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ । ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ୧୨ ରୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।
ଏହି ଭୂତାଣୁର ଚିକିତ୍ସା କରିବେ କେମିତି ?
ନୋରୋଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଔଷଧ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ବାନ୍ତି ଏବଂ ଝାଡ଼ା ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀରରେ ଜଳର ପରିମାଣ ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଭୂତାଣୁର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆମେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ତରଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ନହୁଏ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

   Related Posts