Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଦଳା : ଖାକି ଉପରେ ଖାକିର ଜୁଲମ୍, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଏସଆଇଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ୱାର୍ଡର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୪୩୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଗାଜା ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପୁଣି ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣ, ଭାଙ୍ଗିଲା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ରାଜିନାମା
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରଲରକୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌, ୨ ମୃତ
  • ||

ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା : ନାଁ ହେଲା ନୁରଜହାଁ

23/06/2019 at 7:31 PM

ଆମ୍ବକୁ ଫଳମାନଙ୍କର ରାଜା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଖରା ମାସରେ ଆମ୍ବ ମିଳିଥାଏ । ଗରମରେ ଆମ୍ବ ଖାଇବାର ଏକ ଅଲଗା ମଜା ଥାଏ । ଆମ୍ବ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ମଲ୍ଲୀକା ଯାହା ପାଇଁ ଲୋକେ ଯେତେ ଇଛା ମୂଲ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ବଜାରରେ ଆମ୍ବ କିଲୋ ପ୍ରତି ୫୦ ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆମ୍ବମାନଙ୍କ ମଲ୍ଲୀକା ନୁରଜହାଁ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ହେବ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ।

ସେ ପୁଣି କେବଳ ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବ ପାଇଁ । ନୁରଜହାଂ ଏମିତି ସେମିତି ସାଧାରଣ ଆମ୍ବ ନୁହେଁ । ଭଲ ପାଣିପାଗ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବର ଓଜନ ୨ କିଲୋ ୭୫ ଗ୍ରାମ ହୋଇଛି । ଏହି ଆମ୍ବ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ ଅଂଚଳର ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଗଛ ବହୁତ କାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । 

ନୁରଜହାଁର କିଛି ଗଛ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଆଳିରଜପୁର ଜିଲ୍ଲା କଟ୍ଟିବାଡା ଅଂଚଳରେ ରହିଛି । ଇନ୍ଦୋରରୁ ୨୫୦ କିମି ଦୂର କଟ୍ଟିବାଡାରେ ଇସକ ମଶୁରି ନାମକ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି ଆମ୍ବ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଆମ୍ବର ଓଜନ ସାଧାରଣତଃ ୨.୫  କିଲୋ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଭଲ ପାଣିପାଗ ପାଇଁ ଏହାର ଓଜନ ୨.୭୫ କିଲୋ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ଏହି ଆମ୍ବ ଗୋଟାଏକୁ ୭୦୦ରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସବୁଠାରୁ ଓଜନିଆ ଆମ୍ବର ମୂଲ୍ୟ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଆମ୍ବ ଗଛ ସହ ସେଲଫି ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି । ନୁରଜହାଁ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ । ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଗୋଟିଏ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବା ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ଟାକୁଆର ଓଜନ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ ।

ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଓଜନ ୩ରୁ ୪ କିଲୋ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏବେ ଏହି ପ୍ରଜାତି ଆମ୍ବ ଉପରେ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।

   Related Posts