Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ରୋକିବାକୁ କୋରାପୁଟ ପୋଲିସର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍
  • ||
  • ଉଦଳା : ବାପଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ନଣଦେଇ ମୃତ, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରାଧେ ଘରୁ ମିଳିଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମଗ୍ରୀ : ବ୍ୟାଗ୍‌ରେ ଥିଲା ନୂଆ ଡ୍ରେସ୍, ମୋବାଇଲ୍ ଓ ଚାର୍ଜର
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ପାରିବାରିକ କଳହ ନେଲା ଜୀବନ, ସ୍ବାମୀର ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନାଲରୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ
  • ||

ଧୁମପାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ରହୁଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ ! ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ବି ହୋଇପାରେ କ୍ୟାନ୍ସର

28/04/2021 at 11:09 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୪: ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । । କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ଧୂମପାନକାରୀ ନୁହଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପାଟି କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ରହିଥାଏ ।  ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଧୂମପାନକାରୀମାନେ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ଧୂମପାନହୀନ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପାଟି କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୫୧% ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ, ପେଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ସହିତ ପାଟି, ଗଳା ଏବଂ ଓଠ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ କିଙ୍ଗ କଲେଜ ଲଣ୍ଡନର ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ପାସିଭ୍ କିମ୍ବା ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ଧୂମପାନ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ପାଟି କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ।

Smoking may increase some people's risk of testing positive for COVID-19

ସିଗାରେଟ୍, ପାଇପ୍ ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ଧୂଆଁର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେକେଣ୍ଡ-ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ କ୍ୟାନ୍ସର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟୟନ, ଯେଉଁଥିରୁ ପାଟି କ୍ୟାନ୍ସର ଏବଂ ପାସିଭ୍ ଧୂମପାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ମୌଖିକ କ୍ୟାନ୍ସର ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ରିଟେନରେ ୮,୩୦୦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିନୋଟି ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏବଂ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବାରୁ ‘ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ଧୂମପାନ’ରେ ପୀଡିତ । ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ୬,୯୦୦ ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଟି କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୫୧% ଅଧିକ । ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡିକ ଜାର୍ଲ ତମାଖୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଗଲା ଯେ ବାରମ୍ବାର ଏକ୍ସପୋଜର ହେବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ବିପଦ ବଢିଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ୧୦ ରୁ ପନ୍ଦର ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଗୋଟିଏ ଘରେ ରୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ପାଟି କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts