Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ହରାଇଲେ ଶାହ : ୧ ରନରେ ପରାସ୍ତ ହେଲା ଦାଦାଙ୍କ ଟିମ୍
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ଟ୍ରେନ ବାତିଲ, ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟ୍ରେନର ଷ୍ଟକ୍ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୦୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ବଢୁଛି ବର୍ଷା ଓ ପବନ, ରାସ୍ତାଘାଟ ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ଟ୍ରକ-ଇନୋଭା ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଅତିରିକ୍ତ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ, ଏକାସାଙ୍ଗେ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ପୃଥିବୀକୁ ବଡ ବିପଦ ! ମାଡି ଆସୁଛି ଗ୍ରହାଣୁ, ମାଡ ହେଲେ ପରମାଣୁ ବୋମାଠୁ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ
  • ||
  • ଯବାନଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ସର୍ଭିସ ରାଇଫଲରୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ହାରିଲେ ଜୀବନ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଲାଗି ରହିଛି ବର୍ଷା, ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଜଓ୍ୱାଦ ପ୍ରଭାବ : ମାଡି ଆସିବ ସମୁଦ୍ର, ଉଠିବ ବଡ ଜୁଆର
  • ||

ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେରଳରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ, ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

2/04/2020 at 2:46 PM

ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ ୦୨/୦୪ : କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମଦ ବିକ୍ରି ଆଦେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି | ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ମଦ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ | କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଆଦେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ପୀଡିତ ହେବାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଦ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା | କୋର୍ଟ ଏହି ରାୟକୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଲକଦଉନ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ରହିଛି।
ହାଇକୋର୍ଟରେ ତିନିଟି ପିଟିସନ ଦାଖଲ ହେବା ପରେ ଡିଭିଜନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହାଇକୋର୍ଟର ଦୁଇ ଜଣିଆ ବିଚାରପତି ବେଞ୍ଚ ତିନି ସପ୍ତାହ ଧରି ଏହି ଆଦେଶ ରହିତାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

କେରଳ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (କେଜିଏମଓଏ) ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧ କରି ଏକ କଳା ଦିନ ପାଳନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଦ୍ୟପାନ ଏକ ରୋଗ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ଦ୍ୱାରାଏହାର ଉପଶମ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। “ମଦ୍ୟପାନର ଚିକିତ୍ସା ମଦ୍ୟପାନ ନୁହେଁ। ଏହା ରୋଗକୁ ଅଧିକ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଯଦି ସେଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ ଆଦେଶ ଅଛି tahele ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମାଗିପାରିବେ | ଏହି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଛି ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଦୌଡ଼ିବେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର ତଥା କେଜିଏମଓର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ଡାକ୍ତର ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲକ୍ଷଣକୁ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କେରଳ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ପୀଡିତ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଖୁଚୁରା ଆଉଟଲେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଘରେ ମଦ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ସୋମବାର ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଅନେକ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା | ନିୟମିତ ଭାବେ ମଦ ପିଇଥିବା ଲୋକମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ | ଫଳରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |

ମଦ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ କେରଳ ରାଜ୍ୟ ପାନୀୟ ନିଗମର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜି ସ୍ପାର୍ଜନ କୁମାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ମଦ୍ୟପାନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରେ ପୀଡିତଙ୍କୁ ଏକ ପାସ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାସ ଧାରକଙ୍କଠାରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭରି ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୩ ଲିଟର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡ୍ ବିଦେଶୀ ଲିକୋର (ଆଇଏମ୍ଏଫ୍ଏଲ୍) ମିଳିବ କିନ୍ତୁ ମଦ ଏବଂ ବିୟର ବିକ୍ରି ହେବାର ଯୋଜନା ନଥିଲା।

   Related Posts