Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୯ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୮୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୯୬୧୪୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ୩୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଚୁରମାର୍
  • ||
  • ଶନିବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା : ବଢିବ ତାପମାତ୍ରା, କମିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା : ମହାନଦୀ ପୋଲରେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୫ ମୃତ
  • ||

ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଯୋଗୁଁ ହୋଇପାରୁନି ଚିକିତ୍ସା, ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଶିକୁଳିରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

20/07/2019 at 4:02 PM

ଅନୁଗୁଳ ୨୦|୭: ବର୍ଷେ କି ଦୁଇ ବର୍ଷ ନୁହେଁ,୧୦ବର୍ଷ ହେଲାଣି  ଶିକୁଳିର ବନ୍ଧନ । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଅର୍କିଳି ଗାଁର ଅରୁଣ ସାହୁଙ୍କୁ ହାତ ଗୋଡରେ ଶିଖୁଳି ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପରିବାର । କାରଣ, ଅରୁଣଙ୍କର ମାନସିକ ବିକୃତି ରହିଛି । ସବୁଠୁ ବେଶି ଦୁଃଖ ହେଲା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଯୋଗୁଁ, ଅରୁଣଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ତାଙ୍କ ପରିବାର । ତେଣୁ ଅଘଟଣ ଏଡାଇବାକୁ ଅରୁଣଙ୍କ ହାତ ଗୋଡ ବାନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଘର ଲୋକେ । ତେବେ ବିକାଶର ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏପରି ଏକ ଅସହାୟ ପରିବାରର ଦୁଃଖ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବେଦନାଦାୟକ ନୁହେଁ କି ?

ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ।  ବର୍ଷେ ,ଦୁଇ ବର୍ଷ ନୁହେଁ ଦଶନ୍ଧି ହେଲା ବନ୍ଧା ହୋଇଛି ତାଙ୍କ ହାତଗୋଡ । ଅନୁଗୁଳ ଅର୍କିଳି ଗାଁର ଅରୁଣ ସାହୁଙ୍କୁ ଏପରି ବାନ୍ଧି ରଖିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପରିବାର । ଦଣ୍ଡ ନୁହେଁ, ଅସହାୟତା ଓ ବାଧ୍ୟବାଧ୍ୟକତାରୁ ଏପରି କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ । କାରଣ ଅରୁଣଙ୍କର ରହିଛି ମାନସିକ ବିକୃତି । ତାଠୁ ବେଶି ଦୁଃଖ ପରିବାରର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ । ବୁଢୀ ମାଆ, ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଭଉଣୀ, ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ନାବାଳିକା ଝିଅଙ୍କୁ ନେଇ ଅରୁଣଙ୍କ ପରିବାର । ମୂଲ ଲାଗି ଚଳୁଥିବା ପରିବାର , ଯେତିକି ପାରିଲେ ଅରୁଣଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଲେ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚର ବୋଝ ପରିବାରକୁ ଅସମ୍ଭାଳ । ଅଘଟଣ ଆଶଙ୍କାରେ ଅରୁଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଦି ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ।

ଅରୁଣ ଙ୍କ ଲାଗି ପୁରା ପରିବାର ଚିନ୍ତାରେ । ଆସହାୟ ମାଆ । ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖୁନି । ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତା ଚିନ୍ତା ଆଉ  ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ ଆଶଙ୍କା । ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ  ଆଶଙ୍କିତ ଅରୁଣଙ୍କ ପରିବାର ।

ଅରୁଣଙ୍କ ଶିକୁଳି ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅବସ୍ଥା ଖବର ପାଇ, ସେସବୁର  ଅନଧ୍ୟାନ ଲାଗି ଅର୍କିଳି ଗାଁକୁ କଣିହା ବିଡିଓଙ୍କୁ ଫଠାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ତାଳଚେର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ । ତେବେ ଅରୁଣଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭରଣ ପୋଷଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାହାଯ୍ୟ ସହ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି  ସେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । 

ସାମାଜିକ ସମାନତା ସହ ଅସହାୟ ଓ ଅବହେଳିତଙ୍କ ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଓ ଦାୟୀତ୍ୱ ରହିଛି । ତେଣୁ  ସେହି ଭିତ୍ତିରେ ସରକାରୀ ବାବୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ କିପରି ତୁଲାଉଛନ୍ତି ଓ କେବେ ଅରୁଣଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ମିଳୁଛି ତାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା  ।

   Related Posts