Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇନି, ନିର୍ବାଚନ ହୋଇନି: ସେପଟେ ସରପଞ୍ଚ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇସାରିଲେଣି

28/10/2021 at 9:48 PM

ଆନନ୍ଦପୁର ୨୮।୧୦: ନିର୍ବାଚନ ହୋଇନି ହେଲେ ଘଷିପୁରା ବ୍ଲକର ଶାଳଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇସାରିଲେଣି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ତେୋଜିବାରେ ଲାଗିଛି।  ଏପଟେ ୨୦୨୨ ହେବାକୁ ଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟନିର୍ବାଚନ କମିଶନ।

ଘଷିପୁରା ବ୍ଲକର ଶାଳଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ହେବେ ପ୍ରେମଲତା ଦେହୁରୀ । ଆପଣ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବୁଥିବେ ଭୋଟ ପଡ଼ିନି, ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇନି,  ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ବି ପାଇନି, ହେଲେ ଏତେ ଜୋର ଦେଇ ଆମେ କାହିଁକି ଏକଥା ଆମେ କହୁଛୁ ? ଘଷିପୁରା ବ୍ଲକର ଶାଳଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ହେବେ ପ୍ରେମଲତା ଦେହୁରୀ । ବର୍ତ୍ତମାନର ଆକଳନ ତ ସେହିକଥା କହୁଛି।  ଏକଥା ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ। କାରଣ ସଂରକ୍ଷିତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ବ୍ଲକ  ଶାଳଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ଗତ ଥର ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଥିବାବେଳେ ଏଥର ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି। ପୂରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ମୋଟ ଭୋଟର ସଂଖ୍ୟା ୪ ହଜାର ୬ଶହ୫୮। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ  ମାତ୍ର ଜଣିଏ ମହିଳା ପ୍ରେମଲତା ଦେହୁରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ମହିଳା। ଗତ ଥର ସେ ଓ୍ବାର୍ଡମେମ୍ବର ଥିବା ବେଳେ ଏଥର ସରପଞ୍ଚ ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଳି ପଡିଛି । ସେଥିପାଇଁ ସେ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ନିରୁତ୍ସାହିତ ।  ଏବେ ସେମାନେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଚେତବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅଙ୍କ ଛିଣ୍ଡୁ  ନଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୨ରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ  ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧନାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଜାନୁଆରି ୧, ୨୦୨୧ର ଭୋଟର ତାଲିକା ରାଜ୍ୟନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।  ଓ୍ବାର୍ଡ ସ୍ତରରେ ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟନିର୍ବାଚନ କମିଶନ।   ଏପଟେ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଛାଡି ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ପହଞ୍ଚିସାରିଛି। ଧାର୍ଯ୍ୟ ତାରିଖ ଅନୁସାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ଜିଲ୍ଲପାଳ ମାନେ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟନିର୍ବାଚନ କିମିଶନ।

ଇଏ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ୟା ନୁହଁ ।  ଏହି ପରି ଅନେକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ  ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରେ। ତେଣୁ ସମାଧାନ ଏବେ କମିଶନଙ୍କ ଉପରେ।

   Related Posts