Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ପଜିଟିଭଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିନାହିଁ, ୨ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ଥିର: ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥିବାରୁ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା

23/03/2020 at 8:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୩: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ବଢିନି କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ସଂଖ୍ୟା । ୨ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ରହିଛି । ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିବା ୮୫ ନମୁନା ମଧ୍ୟରୁ ୮୩ ନେଗେଟିଭ୍ ଏବଂ ୨ ଟି ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ୩୫ ଜଣଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଣିକି କ୍ବାରାଣ୍ଟାଇନରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଲାଗିବ ଷ୍ଟିକର । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସରକାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନରୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସରକାରଙ୍କ COVID-19 ନିୟକକୁ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ସମ୍ବଲପୁର ଧନୁପାଲ୍ଲୀ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ।ସେପଟେ କରୋନା ମୁକାବିଲାକୁ ଆହୁରି କଡାକଡି କରାଯାଇ  ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୯ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର।

ଆଉ ୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକଡାଉନ୍, ବନ୍ଦ ହେଲା ବସ୍ ସେବା

ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ପୁରୀ, ନୟାଗଡ, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ବର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ରହିବ । ପୂର୍ବରୁ ୫ ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ମିଶାଇ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ  ୧୪ ଜିଲ୍ଲା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ଯାଏ ଲକ୍ ଡାଉନରେ ରହିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିବ । ସିଟି ବସ ସେବା ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

କରୋନା ଭୟାବହତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲ୍ଳାପାଳମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୬୭୯୮ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୭୨୭୬ ଅସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ଖୋଲାଯାଇଛି । ସମସ୍ତେ PHC, CHC ରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବିଜୁଳି ପାଣି ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ବିଡିଓମାନଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଛି । ସବୁ ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ଯାଏ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏହି ସମୟରେ ଛତିଆ, ଲଡୁ, ସୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବେ ଅଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ । ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ।

ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟଳୟକୁ କେତେ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ଆସିବେ ସେ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । କ୍ରିଟିକାଲ ବିଭାଗ ଗୁଡିକରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ, ଆଶିଂକ କ୍ରିଟିକାଲ ବିଭାଗରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ନନ୍ କ୍ରିଟିକାଲ ବିଭାଗରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଛୁଟିରେ ରହିବେ କର୍ମଚାରୀ । ସେହିଭଳି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଆଦିରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟାଫ କାମ କରିବେ । ରାଜ୍ୟରେ କିଭଳି କରୋନା ମହାମାରୀ  ରୂପ ନନେବ,  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାହାରେ ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ଭିତରେ କିଭଳି ଅଧିକ ସାଧନ କରାଯାଇ ପାରିବ ସେ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । 

   Related Posts